Peta sjednica Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Slavonski Brod
Peta sjednica Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Slavonski Brod održana je u utorak, 25. ožujka, u prostoru HGK - Županijske komore Slavonski Brod. Na sjednici su raspravljene ključne teme od značaja za gospodarstvo, a sudionici su imali priliku čuti stručna izlaganja i razmijeniti iskustva.
Žana Galić govorila je o mogućnostima i izazovima javne nabave, važnosti istraživačko-razvojnih (R&D) projekata te nužnosti jačanja suradnje industrije s obrazovnim sektorom. - Javna nabava jedan je od ključnih alata za razvoj gospodarstva, ali nosi i niz izazova. Povezivanje poduzetnika i akademske zajednice ključno je za razvoj inovacija i konkurentnosti na tržištu. Potrebno je stvarati poticajno okruženje u kojem će istraživačko-razvojni projekti imati konkretnu primjenu u gospodarstvu - istaknula je Galić.
Viktor Obrol predstavio je aplikacije e-Račun i e-Arhiv, objasnivši njihove prednosti u digitalizaciji poslovanja. - Uvođenje e-Računa i e-Arhiva značajno olakšava poslovne procese poduzetnicima, smanjuje administrativno opterećenje i povećava sigurnost financijskih transakcija. Digitalizacija je neizbježan korak ka modernizaciji poslovanja i usklađivanju s europskim standardima - naglasio je Obrol.
Zaključke sjednice sažeo je predsjednik HGK - Županijske komore Slavonski Brod Ivan Ćosić, naglasivši važnost kontinuiranog dijaloga gospodarstvenika i institucija. - Ova sjednica još jednom je pokazala koliko je važno da gospodarstvenici imaju priliku raspraviti ključne izazove i mogućnosti u izravnoj komunikaciji sa stručnjacima i donositeljima odluka. HGK - Županijska komora Slavonski Brod nastavit će pružati podršku poduzetnicima kroz edukacije, savjetovanja i inicijative usmjerene na poboljšanje poslovnog okruženja - izjavio je Ćosić.
Sjednica je okupila predstavnike gospodarstva, institucija i struke, koji su aktivno sudjelovali u raspravi te iznijeli konkretne prijedloge za unapređenje poslovnog okruženja.
Ministar Anušić: Moramo osigurati konkurentnost i održivost hrvatske obrambene industrije
Potpredsjednik Vlade i ministar obrane Ivan Anušić održao je sastanak u Ministarstvu obrane Republike Hrvatske i s Hrvatskom gospodarskom komorom i predstavnicima Ministarstva vanjskih i europskih poslova te Ministarstva gospodarstva.
Tema sastanka bila je rasprava o mogućnostima koje tvrtke hrvatske obrambene industrije mogu ostvariti, kao i izazovima s kojima se suočavaju u kontekstu novog europskog plana ReArm Europe.
- Razvoj hrvatske obrambene industrije važan je za našu nacionalnu sigurnost i budućnost. Zato je od iznimne važnosti da se svi okupimo, usmjerimo prema zajedničkoj strategiji te razvijemo planove koji će osigurati konkurentnost i održivost hrvatske obrambene industrije u globalnom okruženju - istaknuo je ministar Anušić.
Na sastanku se razgovaralo o aspektima plana ReArm Europe u kontekstu prilika za hrvatske obrambene tvrtke, s naglaskom na opcijama prezentacije hrvatske obrambene industrije na međunarodnoj razini, s ciljem jačanja njezine konkurentnosti i povezivanja s međunarodnim partnerima.
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović i svi sudionici sastanka izrazili su punu spremnost za daljnju suradnju i stavljaju se na raspolaganje za sve potrebne korake u ostvarivanju ciljeva za budući razvoj hrvatske obrambene industrije, pružajući svoj stručni doprinos i podršku u svim fazama razvoja i implementacije strategija.
Komentar predsjednika HGK na osmi paket mjera Vlade
Komentar Luke Burilovića, predsjednika HGK, na osmi paket mjera Vlade: - Pozdravljamo sve oblike potpora kojima je Vlada do sada utjecala na smanjenje troškova za energiju te izražavamo nadu da će se ti programi nastaviti i ubuduće s obzirom na utjecaj cijena energenata na konkurentnost gospodarstva. Tako rast cijene prirodnog plina na burzama proteklih mjeseci potvrđuje potrebu mjera Vlade za malo i srednje poduzetništvo, kućanstva i socijalne ustanove. Očekujemo da će to pridonijeti amortizaciji očekivanog rasta cijena. Pozdravljamo oporavak potrošnje plina kod velikih industrijskih kupaca, ali treba voditi računa i o blagom padu potrošnje poduzetništva na distribucijskom sustavu. Kod daljnjeg djelovanja, treba uzeti u obzir i pitanje sigurnosti plinskog opskrbnog sustava te poslovanje tvrtki u distribuciji plina.
Daljnje smanjenje subvencija na plin i struju svakako bi ubrzalo vraćanje ekonomije na tržišne postavke, što je i bilo očekivano u trenutku donošenja prošlog paketa mjera kada je Vlada iskoristila tada nisku inflaciju za prvi korak postupnog smanjenja subvencija.
Ipak, situacija u kojoj se danas nalaze Europa i Hrvatska bitno je ozbiljnija nego prije šest mjeseci s obzirom na neizvjesnosti oko carina koje je najavio američki predsjednik Trump i oko daljnjeg razvoja događanja u Ukrajini. To je kontekst u kojem je jasna potreba za nastavkom subvencija. Sigurnost koju taj potez stvara za građane i gospodarstvenike, u ovome trenutku, važan je poticaj ekonomiji, zbog čega HGK ove odluke podržava.