Važnost daljnjih jačanja bilateralnih gospodarskih odnosa Hrvatske i Turske
Predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović primio je u nastupni posjet veleposlanicu Republike Turske u Republici Hrvatskoj Nj. E. Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş.
U razgovorima je izraženo zadovoljstvo tradicionalno dobrim odnosima dviju država te dinamikom i mogućnostima daljnjeg razvoja gospodarske suradnje, osobito na području trgovinske razmjene, investicija i vojnoindustrijskih projekata. Turska je 16. najvažniji trgovinski partner Hrvatske s 1,56 posto udjela u ukupnoj robnoj razmjeni Hrvatske sa svijetom. - Vrata HGK-a otvorena su svim domaćim i stranim poslovnim organizacijama i stranim gospodarstvenicima zainteresiranim za ulaganja i poslovanje sa svojim potencijalnim hrvatskim partnerima, stojimo im na raspolaganju za pružanje poslovnih informacija, usluga, kontakata i bilo koje druge relevantne i stručne podrške - rekao je predsjednik HGK Luka Burilović posebno ističući važnost daljnjeg jačanja bilateralnih gospodarskih odnosa.
Vanjskotrgovinska razmjena između Hrvatske i Turske u 2023. godini iznosila je ukupno 1,05 milijardi američkih dolara. Hrvatski izvoz iznosio je 332 milijuna dolara, dok je uvoz iz Turske iznosio 718 milijuna dolara.
Veleposlanica Hayriye Nurdan Erpulat Altuntaş istaknula je spremnost Turske na jačanje bilateralnih odnosa kroz nove inicijative i mogućnosti za gospodarske projekte te jačanje trgovinskih veza.
Irak nudi jaču gospodarsku suradnju s hrvatskim tvrtkama
Potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš sastao s otpravnikom poslova Veleposlanstva Republike Irak u Republici Hrvatskoj Husseinom Abbasom Hussein Taanom.
Razgovaralo se mogućnostima snažnije gospodarske suradnje, pogotovo za hrvatske tvrtke koje žele raditi u toj zemlji. Otpravnik poslova Hussein Abbas Hussein Taan posebno je istaknuo projekte u energetici, elektroindustriji, infrastrukturi, razminiranju te obrambenoj, namjenskoj, farmaceutskoj i poljoprivredno-prehrambenoj industriji, uz zelenu tranziciju i turizam, a koje bi hrvatskim kompanijama mogle biti zanimljive. Važna točka razgovora svakako je bila energetika, pogotovo kada se uzme u obzir da Irak želi dio svoje proizvodnje nafte plasirati i na tržište Europske unije.
Potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj Tomislav Radoš istaknuo je kako iračko tržište nije nepoznanica za hrvatske kompanije, te će HGK-a i dalje biti raspolaganju za pružanje poslovnih informacija, usluga, kontakata i bilo koje druge relevantne i stručne podrške.
Akademija Budućnost upravljanja HGK
Hrvatska gospodarska komora od 23. siječnja 2025. kreće s Akademijom Budućnost upravljanja HGK. Predavanja će se održavati u HGK, Rooseveltov trg 2, Zagreb u popodnevnim satima, točnije svakog četvrtka u 14 sati, u trajanju od dva školska sata. Akademija za ciljanu skupinu ima žene koje karijerno napreduju na rukovodećim položajima te samozaposlene žene. Naime, u Hrvatskoj je svega 22 posto žena u upravnim odborima a tek 16 posto u nadzornim odborima.
Program Akademije je odgovor na izazove koje pred tvrtke stavlja EU direktiva o rodnoj ravnopravnosti. Trgovačka društva koja su izlistana na burzi imat će obvezu izvješćivanja o rodnoj ravnopravnosti u upravljačkim tijelima. Sam program organiziran je kroz 6 modula. Nakon svakog predavanja organizira se "Čavrljanje", odnosno predstavljanje uspješnih poslovnih žena.
Više o samoj Akademije kao i način prijave možete pronaći na stranici:
https://buducnostupravljanja.hgk.hr/