O usklađivanju obrazovnih programa s potrebama tržišta rada
U prostoru Hrvatske gospodarske komore – Županijske komore Slavonski Brod 12. prosinca održan je okrugli stol na temu usklađivanja obrazovnih programa s potrebama tržišta rada. Organizatori događaja, HGK – Županijska komora Slavonski Brod i Brodsko-posavska županija, okupili su ključne dionike, predstavnike gospodarstva, lokalne i regionalne samouprave te ravnatelje srednjih škola, kako bi zajednički raspravili o izazovima i prilikama u oblikovanju obrazovnih programa za budućnost. - Srednje škole moraju pratiti trendove i pružiti učenicima konkretne vještine koje će ih pripremiti za stvarne izazove na tržištu. Suradnja između škola i poslodavaca ključ je za stvaranje konkurentne radne snage - istaknuo je Ivan Ćosić, predsjednik HGK – Županijske komore Slavonski Brod.
Cilj okruglog stola bio je potaknuti suradnju između obrazovnih institucija i gospodarstva kako bi obrazovni sustav pružio znanja i vještine koje odgovaraju potrebama lokalnog tržišta rada. Tijekom rasprave istaknuta je važnost prilagodbe obrazovnih programa kao temelja za gospodarski rast, smanjenje nezaposlenosti i zadržavanje mladih u Brodsko-posavskoj županiji. - Usklađivanje obrazovanja s potrebama tržišta rada ključno je za održivi razvoj. Povezivanje obrazovnih institucija s gospodarstvom treba biti prioritet kako bismo mladima osigurali bolje prilike u njihovom rodnom kraju - naglasila je Anica Vukašinović, pročelnica Upravnog odjela za obrazovanje, sport i kulturu Brodsko- posavske županije.
Ovaj konstruktivni dijalog pružio je dragocjene uvide i konkretne prijedloge koji će poslužiti kao smjernice za buduće korake u obrazovnom planiranju. Sudionici su zaključili kako je potrebno nastaviti ovakvu suradnju te razvijati dugoročne strategije koje će doprinositi razvoju lokalne zajednice.
Iskaz interesa za delegacijski posjet sajmu KEY 2025 Rimini, Italija
Sektor za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore organizira delegacijski posjet predstavnika hrvatskog gospodarstva trećem izdanju sajma KEY 2025 - The Energy Transition Expo koji će se održati od 5. do 7. ožujka 2024. godine u Riminiju, Italija. Sajam predstavlja referentu točku susreta dionika tržišta obnovljive energije i energetske tranzicije mediteranskog područja. Na površini od 60.000 kvadrata, u 14 paviljona obuhvaćene su sljedeće teme: Solarna energija, energija vjetra, vodik, e-mobilnost, energetska učinkovitost, pohrana energije, pametni gradovi. Ukoliko ste zainteresirani za sudjelovanje, iskažite svoj interes do 15. siječnja 2025. putem linka : https://digitalnakomora.hr/e-sajmovi-i-promocije/sajmovi/3341. Više informacija o sajmu možete pronaći na stranici: https://en.key-expo.com/ .
ESG rating HGK: Prerađivačka industrija najbolja po rezultatima održivosti
U 10 najboljih poduzeća, nalazi se njih 6 iz prerađivačke industrije; manje od 15 posto ima procjenu klimatskih rizika na poslovanje poduzeća; bolji rezultati u području korporativnog upravljanja u usporedbi s prošlom godinom.
Novi Zakon o računovodstvu donio je povećanje broja obveznika izvještavanje o održivosti. Objava popisa obveznika izvještavanja o održivosti za 2024. i indikativnog popisa obveznika za 2025. godinu izazvala je podijeljene reakcije. Dok neki vide dodatnu obvezu, drugi prepoznaju priliku za stvaranje vrijednosti. Kada se popis usporedi s brojem poduzeća koja su do sada ispunila ESG rating HGK, podaci pokazuju da je veliki broj tvrtki svjestan važnosti održivosti i bez zakonske obveze. - Kada se ESG promatra kroz tri stupa – upravljanje rizicima, smanjenje troškova i poslovni rast, postaje jasno da se ne radi samo o usklađenju s regulativom, već o transformaciji koja iz temelja mijenja način poslovanja na bolje. To je štit koji omogućuje tvrtkama da predvide klimatske i okolišne izazove te upravljaju dobavljačkim lancem, odnosom prema zajednici te reputacijom - poručuje voditeljica Odjela za energetiku, zaštitu okoliša i komunalno gospodarstvo HGK Tamara Kelava. Dok je kroz ESG akademiju do sada prošlo oko 2200 sudionika, trenutno je 409 poduzeća ocijenjeno temeljem ESG ratinga, a oko 170 od njih je na zahtjev dobilo analizu i smjernice za unapređenje održivih praksi. Kelava ističe da je to najbolji dokaz da je hrvatsko gospodarstvo svjesno stvaranja vrijednosti i rasta poslovanja kroz ESG transformaciju. Time ESG rating postaje most između trenutnog stanja i buduće usklađenosti s regulativama poput Direktive o korporativnom izvještavanju o održivosti (CSRD).
Izazovi i prostor za napredak – analiza HGK
Prema analizi ESG ratinga HGK, poduzeća koja su orijentirana na EU tržište imaju viši ESG rating u odnosu na poduzeća koja su orijentirana na domaće tržište i zemlje izvan EU. U deset najboljih poduzeća, nalazi se njih šest iz prerađivačke industrije, što ne čudi s obzirom na stroge regulatorne i tržišne zahtjeve u području okolišnog upravljanja u ovoj industriji. Poduzeća s većom fluktuacijom zaposlenika imaju lošiji rating, posebno za poduzeća u sektorima gdje postoji izražen nedostatak radne snage. Pred hrvatskim je gospodarstvom još veliki put u ostvarenju ravnopravnosti iz perspektive broja žena na upravljačkim pozicijama jednu razinu ispod uprave, gdje skoro polovica tvrtki nije ostvarila ravnopravnost.
Rezultati pokazuju i da poduzeća koja posjeduju certificirane sustave upravljanja imaju veći ESG rating HGK, što pokazuje da posjedovanje certifikata olakšava i osigurava usklađenost s Europskim standardima izvještavanja o održivosti (ESRS). Manje od 15 posto poduzeća ima procjenu klimatskih rizika i utjecaja klimatskih promjena na poslovanje poduzeća. Nešto više od 10 posto poduzeća utvrdilo je usklađenost djelatnosti koje obavljaju s tehničkim kriterijima usklađenosti prema taksonomiji EU, stoga tu postoji prostor za napredak.
Dio poduzeća ostvario je maksimalan broj bodova u područjima društvenog i korporativnog upravljanja, a u području okolišnog upravljanja nijedno od poduzeća nije ostvarilo maksimalan broj bodova. U odnosu na rezultate ESG ratinga HGK za 2023., ove godine se primjećuju bolji rezultati u području korporativnog upravljanja, što ukazuje na porast svijesti o važnosti upravljanja za prilagodbu novim zahtjevima tržišta i regulative. - Sve aktivnosti koje provodimo s ciljem jačanje spremnosti gospodarstva na ESG kriterije nisu samo priprema za trenutne obveze, već i temelj za prilagodbu budućim izazovima. Zahvaljujući sustavnom pristupu i kontinuiranoj podršci, pridonosimo da gospodarstvo bude spremno ne samo za rastuće regulatorne zahtjeve, već i za aktivno stvaranje vrijednosti kroz ESG transformaciju - poručuje Kelava.