Sportsko-gospodarski forum u jeku Svjetskog rukometnog prvenstva upozorava na krizu u klupskom sportu
Dok Svjetsko rukometno prvenstvo puni dvorane i ujedinjuje naciju u slavlju sportskog duha, usporedno se održava Sportsko-gospodarski forum Hrvatske i Slovenije. Forum skreće pozornost na aspekt sporta koji u euforiji biva zanemaren, a to je da se reprezentacije grade iz klubova, a da su klubovi u Hrvatskoj u financijskoj i rezultatskoj krizi. Bez strateškog plana kontinuiranog ulaganja u sportske klubove, s vremenom će se ta rezultatska kriza preslikati i na rezultate reprezentacija. Izostankom rezultata reprezentacija izostaju i prilike za organizacije velikih sportskih događaja koja imaju multiplikativan pozitivan utjecaj na gospodarstvo, privlače strane investicije i otvaraju vrata jačanju međunarodnih odnosa. - Slovenija i Hrvatska nalaze se u europskom prosjeku javnih ulaganja u sport od oko 0,4 posto BDP-a. Nažalost, već je neko vrijeme očito kako naši klubovi ne mogu parirati europskoj konkurenciji koja raspolaže višestruko većim proračunima. Da iskoristim olimpijsko geslo, očito konkurencija radi brže, više i jače od nas. Pored ulaganja u sport s pozicije države, drugi važan čimbenik, koji je čini mi se, nedovoljno iskorišten, leži u promišljenijoj poreznoj politici koja potiče gospodarstvo na veća ulaganja u sport. Upravo za to se zalaže Udruženje sportskih klubova HGK koje se u kratko vrijeme pozicioniralo kao ključno tijelo za zastupanje interesa sportskih klubova u Hrvatskoj - poručio je Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj.
Udruženje okuplja stotinjak hrvatskih sportskih klubova i nekoliko saveza. Fokusirano je na financijsku održivost sporta, privlačenje poduzetnika na ulaganja u sport kroz porezne poticaje i olakšice za sponzorstva i donacije. Udruženje takav model smatra održivijim od onoga da je fokus uvijek na javnom novcu.
Organizatori foruma su Rukometni savez Slovenije i Hrvatski rukometni savez, uz suorganizaciju Udruženja sportskih klubova HGK. - Hrvatski i slovenski rukometni savezi nalaze su u istoj situaciji kao i većina nacionalnih saveza u pogledu ovisnosti o suradnji s gospodarskom i državnom politikom. Održavanje Svjetskog rukometnog prvenstva u Hrvatskoj stoga je idealna prilika da se na jednom mjestu iznese pregled postojećeg stanja, kao i da se pronađu nove mogućnosti za što stabilnije financiranje sporta uključujući i rukomet, odnosno njegovu održivost i napredak i u Hrvatskoj i u Sloveniji. Nadamo se da će ovaj forum izroditi nove ideja i pronaći novi načini financiranja u sportu - rekao je predsjednik Hrvatskog rukometnog saveza Tomislav Grahovac. - Sport ujedinjuje i povezuje! Sretan sam i ponosan što su dva prijateljska rukometna saveza, koja izvrsno surađuju, ujedinili snage, i da na dvodnevnom događanju ugošćujemo istaknute predstavnike politike, gospodarstva, sporta i medija. Zajedno ćemo tražiti prilike koje sport kao platforma može ponuditi za jačanje gospodarske suradnje. Uvjeren sam da će ovaj forum, koji se održava paralelno uz Svjetsko prvenstvo, još više povezati naše dvije zemlje, a ujedno istaknuti brojne prilike za daljnje jačanje suradnje rukometnih saveza, gospodarstva i politike - riječi su predsjednika Rukometnog saveza Slovenije Bora Rozmana.
U panel raspravi o ulozi države, gospodarstvenika i sportskih organizacija u financiranju sporta sudjelovali su Goran Romek, državni tajnik u Ministarstvu gospodarstva, Deja Doler Ivanović, potpredsjednica Rukometnog saveza Slovenije, Klaudija Bubalo, direktorica ženskog Rukometnog kluba Lokomotiva, slovenski ministar Matjaž Han i gost iznenađenja, Igor Vori, bivši član Hrvatske rukometne reprezentacije. Razgovaralo se i o bilateralnoj suradnji dvije zemlje pa je naglašeno da je Slovenija treći najvažniji vanjskotrgovinski partner Hrvatske.
Važnost sinergije sporta, turizma i gospodarstva za razvoj regije
Sport, turizam i gospodarstvo u sinergiji pokretači su se održivog razvoja, regionalne suradnje i globalne konkurentnosti – poruka je s drugog dana Sportsko-gospodarskog foruma Hrvatske i Slovenije koji je bio ispunjen panelima i raspravama o prilikama za sportsku i turističku zajednicu Hrvatske i Slovenije. Predsjednik Udruženja menadžera Slovenije Iztok Seljak uveo je sudionike u temu prezentacijom aktualnih izazova zelene tranzicije u Europi te istaknuo kako sport može biti važan čimbenik globalne konkurentnosti. Na panelu posvećenom razvoju vrhunskog sporta Bor Rozman, predsjednik Rukometnog saveza Slovenije i Krešimir Šamija, predsjednik Uprave za sport iz Ministarstva turizma i sporta, razmatrali su koje su odgovornosti države i mogućnosti privatnog sektora u podršci tom razvoju. Franjo Bobinac, predsjednik Olimpijskog odbora Slovenije, i Zlatko Mateša, njegov hrvatski kolega, predsjednik Hrvatskog olimpijskog odbora, podijelili su iskustva u razvoju i promicanju sporta na nacionalnoj razini te u organizaciji i sudjelovanju na Olimpijskim igrama. Vedran Šupuković, predsjednik Udruženja sportskih klubova HGK, naglasio je važnost suradnje sportskih klubova i gospodarstva, dok je Marta Bulhak iz Pivovarne Laško Union pružila perspektivu privatnog sektora. Popodnevni dio Foruma bio je posvećen povezanosti sporta i turizma. Maja Pak, direktorica Turističke zajednice Slovenije, i Kristjan Staničić, direktor Hrvatske turističke zajednice, raspravljali su o važnosti cjelogodišnje i regionalno uravnotežene ponude. Suzana Šop, glavna tajnica Sportskog saveza Grada Zagreba, istaknula je kako sinergija između sporta i turizma može obogatiti ponudu za lokalne zajednice i turiste. Završni panel bavio se ulogom manjina u međunarodnoj gospodarskoj i sportskoj suradnji. Vesna Humar iz Ureda za Slovence izvan Slovenije istaknula je važnost manjinskih zajednica kao mostova suradnje. S hrvatske strane Frano Matušić, državni tajnik iz Ministarstva vanjskih i europskih poslova i Dario Magdić, zamjenik državnog tajnika Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske naglasili su kako manjine doprinose gospodarskom povezivanju regije i promicanju kulturnog identiteta. Drugi dan Foruma kroz razmjenu ideja i iskustava, naglasio je ogromne potencijale sporta i turizma kao elemenata za održiv i ravnomjeran razvoj regije.
AI Akademija HGK: AI Praktikum – marketing
U sklopu II. ciklusa AI Akademije HGK, poduzetnike pozivaju na ponovljenu radionicu AI Akademije HGK: AI Praktikum – marketing. Radionica će se održati u Središnjici HGK – Rooseveltov trg 2, Zagreb, 27. siječnja 2025., s početkom u 9 sati. Radionica je praktične prirode koja će uključivati zadatke za koje će biti potrebno ponijeti prijenosno računalo na radionicu.
II. ciklus AI Akademije usmjerava se na generativni AI i praktične zadatke za početnike s pomoću kojih će polaznici dobiti konkretan uvid u mogućnosti korištenja alata umjetne inteligencije u svakodnevnom poslovanju. Više o II. ciklusu AI Akademije možete pročitati na linku: https://hgk.hr/ai-akademija. Program radionice AI Praktikum – marketing, možete pogledati https://www.hgk.hr/ai-akademija - conference_program_start. Zbog ograničenog broja mjesta na radionici, moguće je prijaviti najviše dvije osobe po članici. Prijave se vrše putem Digitalne komore na linku: https://digitalnakomora.hr/edukacije-sajmovi/edukacije/4195