Stvaramo okruženje za međusoban rast i razvoj
Domaćin četvrte sjednice Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije HGK - Županijske komore Slavonski Brod i HGK - Županijske komore Požega bile su tvrtke Color Emajl i Ember Kamin iz Požege.
Nakon obilaska proizvodnog pogona tvrtke Ember Kamin nastavljen je radni dio sjednice. Predsjednik Strukovne grupe Krešimir Tomičić otvorio je sjednicu i naglasio: -Aktualna situacija na globalnom tržištu nije obećavajuća, moramo se držati zajedno, jer samo tako ćemo prebroditi sve zahtjeve tržišta. Povezivanje, međusobna razmjena informacija i uključivanje još tvrtki iz sektora mora dati rezultate. Ono čemu težimo je da nastavimo stvarati okruženje za međusoban rast i razvoj.
Na radnom dijelu sjednice aktualne i buduće potpore za poduzetnike prisutnima je predstavila Gordana Prebeg, dok su Marko Groš i Velimir Perkušić predstavili mogućnosti certificiranja kroz sustave upravljanja sukladno zahtjevima tržišta. Boris Čagalj, voditelj područnog ureda HBOR-a za Slavoniju i Baranju, Sektor kreditiranja predstavio je aktualnosti u financijskim instrumentima HBOR-a. - Poduzetnici imaju priliku kroz povoljne uvjete financiranja realizirati projekte koji doprinose razvoju konkurentnosti i produktivnosti, čime se izravno jača ukupna gospodarska otpornost Hrvatske - kazao je Čagalj. Josip Pavić predstavio je prisutnima mogućnost povezivanja znanosti i gospodarstva kroz područje tehnike zavarivanja.
Goran Šutalo, direktor tvrtke Color Emajl i Domagoj Vujnović, direktor financija tvrtke Ember Kamin predstavili su poslovanje svojih tvrtki. Nakon izlaganja Vujnović je članove Strukovne grupe poveo u obilazak tvrtke Ember Kamin. Članovi Strukovne grupe još su jednom izrazili zadovoljstvo ovakvim vidom okupljanja i nastaviti će sa istim i u narednom razdoblju.
HGK i ICC Hrvatska pomažu poduzećima u razumijevanju europskog digitalnog zakonodavstva
Europsko digitalno zakonodavstvo najbrže je rastući pravni okvir u svijetu koji tvrtke dovodi u nezahvalan položaj česte i nerijetko komplicirane prilagodbe poslovanja novim propisima. Hrvatska gospodarska komora i Međunarodna trgovačka komora (ICC) Hrvatska održale su seminar "Poslovanje u digitalnom okruženju – osnove europskog digitalnog zakonodavstva" kako bi pomogle poduzećima u uspješnijoj navigaciji kroz šumu cijelog niza pravila u području digitalnih sadržaja i usluga, umjetne inteligencije, kibernetičke sigurnosti te prikupljanja i upravljanja podacima.
- Digitalno okruženje postaje nezaobilazan dio modernog poslovanja, stoga ne čudi da je digitalizacija trenutno u fokusu i na razini EU-a. Europsko 'Digitalno desetljeće' koje će nas pratiti sve do 2030. uključuje brojna nova pravila o integraciji tehnologije u našu svakodnevicu. Pristup EU-a ovim novim pravilima poprilično je strog - većina novih akata su izravno primjenjive uredbe, za čije su kršenje predviđene kazne i do dvoznamenkastih postotaka prihoda poduzeća. Istovremeno, dio regulative utječe i na cjelokupne poslovne modele pojedinih industrija, što znači da će tvrtke morati u hodu mijenjati interne procese i prilagođavati način pristupa tržištu. Edukacija o nadolazećim promjenama nužna je kako bi im se poslovna zajednica što uspješnije prilagodila i umanjila disruptivni učinak na svakodnevno poslovanje - rekla je predavačica Ema Menđušić Škugor, odvjetnica i partner, Odvjetničko društvo Divjak, Topić, Bahtijarević & Krka.
Bilo da nova pravila dolaze u obliku direktiva koje postavljaju ciljeve, ali ostavljaju slobodu Hrvatskoj u odabiru načina kako će ih postići ili uredbi koje djeluju kao zakoni i izravno se primjenjuju u svim državama članicama, ona su obvezujuća, što znači da su ih poduzeća dužna implementirati u svakodnevno poslovanje.
- U vremenu kada digitalno zakonodavstvo EU-a bilježi dinamičan rast i sve strože pravne zahtjeve za dionike jedinstvenog digitalnog tržišta, poslovna zajednica i odgovorne osobe suočeni su s učestalim poteškoćama prilikom snalaženja u čitavom nizu pravila čijom primjenom moraju osigurati usklađenost svog poslovanja s brojnim regulatornim zahtjevima. Ovaj jedinstveni seminar omogućuje sudionicima razumijevanje najvažnijih pravnih pravila koja reguliraju digitalno poslovanje te im pruža praktične smjernice za njihovu primjenu. Teme obuhvaćaju europsku digitalnu strategiju, zaštitu osobnih podataka, pravila tržišnog natjecanja, regulaciju umjetne inteligencije i kibernetičku sigurnost - naglašava Kristijan Poljanec s Katedre za poslovno pravo Ekonomskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Očekuje se da će se trend osnaživanja legislative nastaviti, pogotovo u industrijama koje se snažno oslanjanju na digitalne tehnologije. Seminar su pohađali poduzetnici i rukovoditelji koji u poslovanju koriste digitalne tehnologije, a žele znati više o propisima u sferi digitalizacije poslovanja.