Inovacijski fond
Na raspolaganju 4,6 milijarde eura za smanjenje emisija stakleničkih plinova
Inovacijski fond predstavlja jedan od najvećih programa financiranja za inovativne tehnologije koje smanjuju emisije stakleničkih plinova. Do sada su u Hrvatskoj kroz taj fond financirani projekti usmjereni na smanjenje emisija u cementnoj i metalnoj industriji, kao i projekti usmjereni na povećanje udjela obnovljivih izvora energije. Realizacija ovih projekata pridonosi smanjenju emisija stakleničkih plinova za nekoliko stotina tisuća tona godišnje, čime Hrvatska daje značajan doprinos zajedničkoj europskoj borbi protiv klimatskih promjena i ostvarenju klimatske neutralnosti do 2050. godine.
Hrvatska gospodarska komora, u suradnji s Ministarstvom zaštite okoliša i zelene tranzicije, Glavnom upravom za klimu Europske komisije te Europskom izvršnom agencijom za klimu, infrastrukturu i okoliš (CINEA), organizirala je u Središnjici HGK u Zagrebu Treći nacionalni info dan Inovacijskog fonda u Hrvatskoj. Tvrtkama sudionicama pruženi su praktični savjeti za izradu projektnih prijedloga, posebno u kontekstu inovacijske i financijske zrelosti. Edukacija je uključivala i individualna savjetovanja o konkretnim projektnim prijedlozima koje tvrtke pripremaju za sufinanciranje iz Inovacijskog fonda.
- Inovacijski fond jedan je od ključnih mehanizama EU za ostvarenje cilja klimatske neutralnosti do 2050. godine. U HGK nam je cilj motivirati i osnažiti hrvatske tvrtke za korištenje sredstava iz Inovacijskog fonda. Svjesni smo izazova s kojima se mnogi susreću u procesu prijave, ali i prilika koje se otvaraju za inovativne projekte. Ključne teme ovih poziva, poput razvoja vodikovih tehnologija i povećanja energetske učinkovitosti, otvaraju vrata transformaciji našega gospodarstva prema održivijem modelu. Hrvatskoj to znači dodatnu podršku za postizanje cilja od 42,5 posto udjela obnovljivih izvora energije u bruto neposrednoj potrošnji do 2030. godine, u skladu s posljednjim prijedlogom Integriranog nacionalnog energetskog i klimatskog plana - pojasnila je direktorica Sektora za industriju i održivi razvoj HGK Marija Šćulac.
- Inovacijski fond predstavlja jedan od ključnih instrumenata Europske unije za financiranje projekata koji doprinose zelenoj tranziciji, održivom razvoju i tehnološkim inovacijama. Pozdravljam predstavnike Glavne uprave za klimatske aktivnosti Europske komisije i predstavnike Europske izvršne agencije za klimu, infrastrukturu i okoliš koji su danas ovim povodom u Zagrebu, zahvaljujem Hrvatskoj gospodarskoj komori na prepoznavanju važnosti ove teme i čestitam našim poduzetnicima koji su u teškoj konkurenciji dobili podršku vrijednu 121 milijun eura iz Inovacijskog fonda za svoje projekte. Potičem i druge na prijavu i natjecanje s najboljima - poručila je ministrica zaštite okoliša i zelene tranzicije Marija Vučković.
Joao Serrano Gomes iz CINEA-e pojasnio je da će Inovacijski fond uložiti 4,6 milijardi eura iz Sustava trgovanja emisija EU u vrhunske europske projekte koji koriste tehnologije s nultom neto stopom emisije, baterije za električna vozila i proizvodnju obnovljivog vodika kako bi se osigurala konkurentnost i tranzicija europske industrije prema čistoj energiji, uz ispunjavanje usuglašenih klimatskih ciljeva.
Poziv za tehnologije s nultom neto stopom emisije u vrijednosti od 2,4 milijarde eura namijenjen je dekarbonizaciji različitih sektora, kao i projektima usmjerenima na proizvodnju komponenti za obnovljive izvore energije, skladištenje energije, toplinske pumpe i proizvodnju vodika. Serrano Gomes istaknuo je da će prvi put države članice moći kombinirati ovaj poziv s nacionalnim shemama za financiranje.
Ove je godine uveden novi poziv za proizvodnju baterijskih ćelija za električna vozila, s proračunom od 1 milijarde eura za projekte koji mogu proizvoditi inovativne baterijske ćelije za električna vozila ili u kojima se primjenjuju inovativne proizvodne tehnike, procesi i tehnologije.
Poziv za drugu dražbu Europske banke vodika vrijedan 1,2 milijarde eura namijenjen je podršci proizvođačima vodika kategoriziranog kao obnovljivo gorivo nebiološkog podrijetla (RFNBO) koji se nalaze u Europskom gospodarskom prostoru (EEA). Rok za podnošenje ponuda za prva dva Poziva je 24. travnja 2025. Rok za podnošenje ponuda za dražbe vodika je 20. veljače 2025.
Održana 2. sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod
U Županijskoj komori Slavonski Brod 30. siječnja održana je druga sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod. Na sjednici su sudionici imali priliku upoznati se s novim uslugama HGK te aktualnim programima potpore za poduzetnike u poljoprivredi i prehrambenoj industriji.
Domaćin sjednice bio je predsjednik Strukovne grupe Ivan Sigurnjak, koji je sudionicima predstavio svoje poljoprivredno gospodarstvo i djelatnosti kojima se bavi.
- Poljoprivreda se stalno mijenja i otvara nove prilike, bilo kroz modernizaciju proizvodnje, pristup poticajima ili osvajanje novih tržišta. Da bismo iskoristili te mogućnosti, važno je ulagati u znanje, inovacije i međusobnu suradnju. Kroz strukovno udruživanje možemo brže doći do korisnih informacija, financijskih sredstava i stručne podrške, što nam omogućuje konkurentniju i održivu poljoprivrednu proizvodnju - istaknuo je Sigurnjak.
Jedna od ključnih tema bila je predstavljanje usluge „Savjetovanje za poljoprivredna gospodarstva“, koju je predstavio Jugoslav Holik, viši stručni suradnik iz HGK – Županijske komore Vukovar. Holik je detaljno pojasnio sadržaj paketa konzultacija za poljoprivredna gospodarstva i njegove koristi za poljoprivrednike.
O mogućnostima certificiranja proizvoda i uvođenja sustava upravljanja govorile su Mirela Jambreković i Sabina Žgaljić, predstavivši inicijative Ministarstva gospodarstva usmjerene na unaprjeđenje poslovanja i konkurentnost poduzetnika u sektoru.
Sudionici su imali priliku čuti i novosti vezane uz kreditne programe, jamstva i zajmove za poduzetnike koje su predstavili Boris Čagalj iz HBOR-a i Eva Mirosavljević iz HAMAG-BICRO-a.
Prepreke u javnoj nabavi na tržištima izvan EU
IZ Hrvatske gospodarske komore pozivaju hrvatske izvođače radova, proizvođače opreme i konzultantske tvrtke koje sudjeluju ili žele sudjelovati u natječajima javne nabave izvan EU na sudjelovanje u anketi koja ima za cilj identificirati prepreke u nabavi za tvrtke na tržištima izvan EU, koju provodi Europska investicijska banka (EIB).
Anketa je anonimna te će EIB objedinjene rezultate ankete uzeti u obzir prilikom definiranja novih smjernica javne nabave izvan EU.
Na pitanje - zašto sudjelovati, u HGK odgovaraju:
- Istaknite izazove s kojima se susrećete: Podijelite svoja iskustva i izazove kako bi EIB mogao preciznije identificirati prepreke s kojima se tvrtke suočavaju.
Potaknite promjene: Pomozite identificirati strategije za povećanje konkurentnosti na globalnim tržištima.
Anketa je dostupna na sljedećoj poveznici: https://forms.office.com/Pages/ResponsePage.aspx?id=0tWWC1PRcEOix4qSbyTIoQnYIH1rTxJKo6wPLFt_JWNUQlRSNzlUNFJQWjY2Q09XWFZIQ0YxUlYxWi4u , a sudjelovati možete najkasnije do 19. veljače 2025.