HGK: Platforma za dijalog o ključnim pitanjima gospodarstva
Sektor za industriju i održivi razvoj Hrvatske gospodarske komore organizirao je sastanak "Platforma za dijalog: Ključna pitanja gospodarstva" koji je okupio predstavnike Ministarstva financija, Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike te ključne dionike iz gospodarstva, članove Udruženja metaloprerađivačke te Udruženja električne i elektroničke industrije, kako bi otvoreno raspravili o izazovima i prilikama za unapređenje poslovnog okruženja u tim sektorima.
Kako je istaknuo Christian Springer, poslovni tajnik Udruženja, cilj je bio započeti i održavati otvoreni dijalog i suradnju između poduzetnika i nadležnih ministarstava i institucija kako bi se naglasile potrebe za održivim rješenjima i hitnim aktivnostima usmjerenim na jačanje industrijske konkurentnosti, inovacija, digitalne transformacije i zelene tranzicije. - Tehnološka industrija Hrvatske, kojoj pripadaju dva udruženja inicijatora sastanka, čini snažan i značajan udio ukupne prerađivačke industrije, s 20.700 tvrtki, oko 177.100 zaposlenih i godišnjim prihodima od gotovo 20 milijardi eura, od kojih gotovo polovica dolazi iz izvoza. Održavanje ovakvih dijaloga ključno je za daljnji razvoj i otpornost ovog sektora - istaknuo je Springer.
Među glavnim temama istaknula se potreba za regulatornom reformom, poreznim rasterećenjem proizvodnje i poduzetnika, zapošljavanjem kvalificirane radne snage, podrškom poslodavcima u suočavanju s izazovima, investicijama te unapređenjem radnih uvjeta.
Otvarajući sastanak Tomislav Radoš, potpredsjednik HGK za industriju i održivi razvoj, naglasio je kako su industrijski sektori suočeni s globalnim izazovima koji utječu na domaće poslovno okruženje. - Svjedoci smo razdoblja negativnih trendova, stagnacije proizvodnje te zabrinjavajućeg manjka kvalificirane radne snage, što dodatno otežava konkurentnost naših poduzeća. Vrijeme je za aktivnu suradnju industrije i institucija kako bismo zajednički pronašli rješenja za ove izazove - poručio je Radoš uz zaključak da ovaj sastanak predstavlja važnu platformu za konstruktivan dijalog, a zajedničkim angažmanom mogu se stvoriti temelji za bolju budućnost i održivi gospodarski rast.
Krešimir Tomičić, potpredsjednik Udruženja metaloprerađivačke industrije i direktor tvrtke Đuro Đaković Montaža - Izolak izrazio je zadovoljstvo inicijativom, istaknuvši nužnost reformi i aktivnosti nadležnih tijela u suradnji s poduzetnicima, s obzirom na brze promjene ekonomskih i demografskih trendova. Hrvoje Pupačić, predsjednik Strukovne grupe metaloprerađivačke industrije Županijske komore Split iz tvrtke Adria Winch naglasio je izazove povezane s nedostatkom radne snage te istaknuo da je uvoz radnika samo privremeno rješenje, uz dodatni problem visokih cijena smještaja, pogotovo u turističkim destinacijama, što dodatno utječe na konkurentnost plaća.
Tereza Rogić Lugarić, državna tajnica Ministarstva financija, kazala je da je Ministarstvo otvoreno za dijalog s poduzetnicima te da se kontinuirano radi na administrativnom rasterećenju gospodarstva. Posebno je naglasila projekt Fiskalizacija 2.0 i uvođenje e-računa, koji će dodatno pridonijeti smanjenju administrativnog rasterećenja. U vidu rasterećenja plaća, država je 2024. godine krenula u tome smjeru te su snižene gornje granice stope poreza na dohodak i povećan je osobni osnovni odbitak. Božidar Kutleša, ravnatelj Porezne uprave, osvrnuo se na osmogodišnje napore usmjerene na rasterećenje poduzetnika i povećanje transparentnosti poreznog sustava. Uvedene su dodatne mjere pravne sigurnosti i najavljeni su i novi projekti Porezne uprave koji ciljaju na bolju transparentnost i održivost poreznog sustava. Ivan Vidiš, državni tajnik Ministarstva rada, mirovinskog sustava, obitelji i socijalne politike naglasio je da Ministarstvo aktivno prati potrebe gospodarstvenika uz nužnost bolje dvosmjerne komunikacije te da su trenutno dostupne brojne mjere potpore za usavršavanje i obrazovanje radne snage kao nikad do sada i da ih treba iskoristiti te da postoje razne mjere potpora kao što su usavršavanja, radionice, obrazovni program za radnu snagu.
Nastavlja se dobra suradnja Fonda i CGO-a
Split je bio domaćin sjednice Grupacije centara za gospodarenje otpadom HGK, koja je okupila ključne dionike CGO sustava u Hrvatskoj. Na radnom dijelu sjednice, održanom 12. veljače, sudjelovali su predstavnici 10 centara za gospodarenje otpadom, zamjenik direktora Fonda za zaštitu okoliša i energetsku učinkovitost Mirko Budiša te zamjenik župana Splitsko-dalmatinske županije Ante Šošić. Drugog dana sjednice, 13. veljače, organiziran je terenski obilazak lokacije Lećevica, gdje je u tijeku izgradnja Regionalnog centra čistog okoliša (RCČO), a obilasku su se pridružili i predstavnici Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata EU (SAFU) te Ministarstva zaštite okoliša i zelene tranzicije kako bi se detaljnije upoznali s napretkom projekta i ključnim izazovima njegove realizacije.
Cilj radnog dijela sjednice bio je utvrditi sljedeće korake u financiranju i izgradnji centara u razvoju i pretovarnih stanica, te raspraviti rješenja za operativne izazove centara u radu, ponajprije visoke troškove zbrinjavanja goriva iz otpada. Zbog toga su zaključci sjednice bili fokusirani na nastavak dobre suradnje između centara, Fonda i resornog ministarstva kako bi se osigurala pravovremena financijska podrška i administrativna podrška u realizaciji projekata. Također, članovi Grupacije jasno su istaknuli potrebu za jasnijom i učinkovitijom komunikacijom prema javnosti o neizostavnoj ulozi centara u kružnom gospodarstvu, koje se u Hrvatskoj još uvijek razvija. Uloga centara za gospodarenje otpadom nadilazi puko zbrinjavanje otpada te dovršetak CGO sustava u Hrvatskoj predstavlja nužan korak u prijelazu prema održivom gospodarenju resursima i stvaranju vrijednosti iz onoga što se nekada smatralo isključivo otpadom.
Jedna od točaka dnevnog reda sjednice bila je i Tehnička radna skupina Europske komisije o najboljim raspoloživim tehnikama (BREF) za odlagališta, u čijem će radu sudjelovati i predstavnici Grupacije. Time će Grupacija aktivno doprinositi oblikovanju novih standarda u gospodarenju otpadom. Osim toga, uz ostale dionike sektora gospodarenja otpadom, članovi Grupacije sudjeluju i u radnoj grupi za kružno gospodarstvo Hrvatske gospodarske komore koja ima svog predstavnika u radnoj skupini za izradu Nacionalnog plana razvoja kružnog gospodarstva Republike Hrvatske za razdoblje od 2026. do 2032. godine i Akcijskog plana za provedbu Nacionalnog plana. Na sjednici je tako istaknuta važnost doprinosa koje Grupacija može dati u izradi strateških dokumenata kružnog gospodarstva Republike Hrvatske.
Drugi dan sjednice bio je posvećen terenskom obilasku lokacije Lećevica, gdje je u tijeku izgradnja Regionalnog centra čistog okoliša, važnog dijela nacionalnog sustava CGO-a. Tijekom obilaska istaknuti su ključni izazovi u dovršetku projekta, ponajviše vezani uz financiranje završne faze izgradnje. Ovaj strateški važan projekt ima za cilj unaprijediti sustav gospodarenja otpadom na području Splitsko-dalmatinske županije te osigurati održivo korištenje otpada primjenom najsuvremenijih tehnologija obrade.