Potrebno je što hitnije sanirati dio obale koji je zbog rahlosti odnesen strujom vode da nam ne bi nestala i naša plaža
Do kada će Poloj biti stalna tema naših kolumna? Sigurno još dugo jer problemi koji su prisutni na našem najbližem i najljepšem izletištu su toliki da ih jedna nevladina udruga svojim medijskim upozorenjima i sporadičnim akcijama sama zasigurno ne može riješiti. Uz sve već navedene probleme koje smo isticali kroz dosadašnje rasprave o Poloju ovih se dana pojavio novi koji prijeti devastacijom riječne plaže. Imamo sreću da je proradila crpna stanica Mrsunja koja će prebacivati otpadne vode zapadnog dijela grada u kolektorski sustav tako da Malo gradsko kupalište, splavove i Poloj ove godine neće oplahivati vlastite fekalije. Sava je bez našega zagađenja voda druge kategorije, potpuno kvalitetna i dobra za kupanje, puna riba, školjki i riječnih rakova. Ove kalendarske godine jedva čekamo ljeto kako bi uživali u blagodatima koje nam naša ljepotica pruža.
Očekujemo da će se našim nadama pridružiti i gospoda iz općinarnice koja bi trebala raspisati koncesije ili natječaje o najmu za Gradsko kupalište i Poloj. Krajnje je vrijeme da se počne razmišljati gdje ćemo se ove godine kupati i kako će naš okoliš biti organiziran i uređen. Nećemo svi imati novaca za more, a uz čistu Savu i uređena kupališta baš nam mnogo jadranska obala i neće nedostajati. Dakle, na potezu su gradski oci koji bi već trebali krenuti u akciju.
Ovih dana se na Poloju pojavio novi problem uzrokovan činjenicom "žive vode". Voda u pokretu ima nevjerojatnu snagu pa na svom putu može činiti mnogo dobroga, ali i lošega. U našem slučaju trenutno se radi o lošem. Da bismo imali pijesak na Poloju moramo očuvati tzv. kameno pero koje uzrokuje taloženje pijeska. Postojeće kameno pero izradili su vjerojatno djelatnici Hrvatskih voda ili neke kooperantske tvrtke. I ono je besprijekorno funkcioniralo do ove godine. Uslijed stalnih promjena vodostaja, a s tim i brzine strujanja vode preko kamenog pera, došlo je do odnošenja rahlog dijela obale pa je struja vode počela odnositi pijesak s naše prekrasne plaže pomjerajući ga prema ušću Glogovice. Na plaži su se pojavile, prvi puta nakon dugo vremena, dine koje ukazuju na ovu opasnost. Potrebno je što hitnije sanirati dio obale koji je zbog rahlosti odnesen strujom vode da nam ne bi nestala i naša plaža. Obavili smo konkretne razgovore s tvrtkama koje gospodare vodama u našoj okolini, ali bojimo se da bez predstavnika vlasti naš vapaj za očuvanje najljepšeg riječnog izletišta na kojem još mnogo moramo raditi bude neuslišen. Predstavnici tvrtke koja gospodari vodnim dobrom su nam iznijeli podatak, doduše neslužben, da je Sava zadnje godine sve siromašnija pijeskom. Svi smo svjedoci dugogodišnje, rekao bih u najmanju ruku nekontrolirane eksploatacije pijeska. Korito Save ostalo je siromašnije za milijune kubičnih metara pijeska. Takvom eksploatacijom direktno se ugrožava živi svijet kojem je stanište i mrijestilište pješčano dno rijeke. Vidimo iz izjave gospodarstvenika da će nam i Poloj ostati bez pijeska jer ga jednostavno nema. Moramo se višestruko zamisliti i početi aktivno sudjelovati u problematici očuvanja ekosustava Save. Ako sami ne vodimo brigu o svojem bogatstvu nitko drugi to neće učiniti za nas. Osim tog rijeka Sava nije samo naša. Ona pripada i susjednoj državi tako da gospodarenje trans graničnim prostorom vode postaje još kompleksnije.
Ako već nemamo bazene, a kako stoje stvari još dugo ih nećemo imati, moramo početi voditi puno više računa o onim mjestima koje možemo urediti s malo novaca, a da nam ta ista mjesta pruže sasvim zadovoljavajuću ugodu boravka i suživota s prirodnim okruženje.
Poloju je nužna stalna skrb, a vrijeme nam izmiče kao što nam izmiče i pijesak s najljepše plaže u kontinentalnom dijelu Hrvatske. Nadamo se da uređenje Poloja neće ostati nedosanjani san Brođana, i da ćemo ga vidjeti u puno ljepšem izdanju već ovo ljeto. www.beuz.sbnet.hr
Tomislav Lukić