- Sljedeći tjedan skidamo azbestne ploče s krova na šupi, ima otprilike 50 kvadrata, pa sam zvala Komunalac mogu li to odvesti i oni su mi rekli da više to ne rade jer su njihovi kapaciteti za zbrinjavanje azbestnog otpada popunjeni. Poslije sam zvala ministarstvo, fond za zaštitu okoliša, obrazložila sam im situaciju, oni su mi rekli da je Komunalac dužan to zbrinuti i to je za njih završena priča. Zvala sam poslije i županijski odjel za zaštitu okoliša i obje djelatnice koje su mi se javile rekle su kako jednostavno nemaju za to rješenje, njihov odgovor na moje pitanje bio je :"Stavite vi u dvorište, pa kad se bude kupilo mi ćemo to pokupiti". To neće biti u sljedećih deset godina, a azbest se tretira kao opasni otpad koji ću ja držati kod sebe u dvorištu dok se oni svi skupa ne dogovore - priča nam problem Brođanka Alma Golić, koja je cijelo jutro provela telefonirajući svima nadležnima za zaštitu okoliša, ali rješenje problema nije našla.
S ovim problemom mogu se susresti mnogi jer je još uvijek puno krovova prekriveno upravo azbestnim pločama.
Sustav skupljanja prijevoza i odlaganja građevinskog otpada koji sadrži azbest u Hrvatskoj je bio uspostavljen krajem 2008. godine, pa su građani mogli pozvati ovlaštenog skupljača koji bi od njih besplatno preuzeo i propisno odložio azbestni otpad i Fond je to financirao sve do srpnja 2016. godine. Kako sada stoji na službenoj stranici Fonda, kompletan sustav gospodarenja građevinskim otpadom potrebno je cjelovito i sustavno riješiti, a to će biti moguće tek kad se za to stvore određene pravne pretpostavke.
Na službenoj web stranici Fonda piše kako to nikako ne znači da su građani onemogućeni i dalje propisno zbrinjavati azbestni otpada putem svojih komunalnih društava jer na 17 odlagališta u Republici Hrvatskoj postoje kazete za zbrinjavanje istog. Nadalje, prema odredbama Pravilnika o gospodarenju otpadom građani mogu u reciklažno dvorište odnijeti svakih šest mjeseci do 200 kilograma tog otpada.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)