Da je kupnja stare robe posljednjih godina trend, dobro je znano, a i vidljivo svakodnevno na buvljaku i po tome koliko je otvoreno second hand trgovina u gradu. No, kako se riješiti stare robe zna biti i problem. Neki odjeću koja je još nosiva razmjenjuju s rođacima, prijateljima, često to čine roditelji s dječjom odjećom koju mališani brzo prerastu, drugi, pak, redovno nosivu odjeću i obuću na kućnom pragu predaju ženama Romkinjama koje ih onda dalje distribuiraju na buvljaku i svi zadovoljni.
Malo se tekstila odvojeno sakupi, uglavnom završi u miješanom komunalnom otpadu
Problem je što se tekstilni otpad sve više gomila, podaci govore da se nakon naglog pada cijene odjeće, od 1996. godine, količina odjevnih predmeta kupljenih u EU-u povećala za 40 posto po osobi. Europljani godišnje troše gotovo 26 kilograma i bacaju oko 11 kilograma tekstila i pri tome se čak 87 posto spaljuje ili odlaže na odlagalištima.
I podaci Državnog zavoda za statistiku potvrđuju da se i u Hrvatskoj jako malo tekstila odvojeno sakupi, a samim time reciklira i ponovno upotrijebi. Svega 20 posto od ukupne količine otpadnog tekstila i otpadne obuće u 2019. godini odvojeno je sakupljeno, a pritom je na odlagalište odloženo 64 posto od ukupne količine. Procijenjena ukupna količina proizvedenog otpadnog tekstila i otpadne obuće u 2019. godini iznosila je 60.190 tona, od toga je odvojeno sakupljeno 12.061 tona, a u miješanom komunalnom otpadu završilo je 42.325 tona.
Provjerili smo stoga kako se kod nas na legalan način može odvojeno odložiti tekstilni otpad. Sjećamo se i kontejnera po gradu za tekstil koji su ubrzo nakon postavljanja bili obijeni, odjeća je svuda bila razbacana, a ubacivalo se u njih i sve drugo smeće.
- Trgovačko društvo Komunalac je 2017. godine na području Slavonskog Broda u suradnji s ovlaštenim oporabiteljem organiziralo postavljanje 10 specijaliziranih kontejnera za prikupljanje otpadnog tekstila (odjeće i obuće). Oporabitelj je 2018. godine povukao ove spremnike zbog učestalih provala u spremnike i zbog činjenice da je prikupljan tekstil zbog neodgovornosti dijela korisnika često bio pomiješan s drugim frakcijama otpada koje su ga onečišćavale i činile ga neuporabljivim te je izgubio ekonomski interes za prikupljanje ove vrste otpada - pojašnjavaju u Komunalcu.
Podsjećaju da građani tekstilni otpad (obuću i odjeću) mogu odložiti na reciklažnim dvorištima bez naknade, na adresama u Slavonskom Brodu: Sjeverna vezna cesta 52z, Gospodarska 4 i Stanka Vraza 2c (Odlagalište Vijuš jug). Količina tekstilnog otpada koju građani mogu odložiti bez naknade nije ograničena.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)