Nedavno je pokrenuta inicijativa za osnivanjem prve šaranaške sekcije na području Brodsko-posavske županije a o razlozima osnivanja i osnovnim ciljevima razgovarali smo sa Slavenom Jurkivom, jednim od idejnih začetnika.
- Činjenica je da su nam vode siromašne ribom, koliko zbog porasta cijena koje onemogućavaju značajnija poribljavanja, toliko, a možda i više, zbog prekomjernog izlovljavanja u ribolovu. Na cijene ne možemo utjecati ali na izlovljavanje sigurno možemo, prvenstveno primjenom ulovi-i-pusti režima ribolova. Nema razloga da se i kod nas ne stvore uvjeti kao što su na Pjeskari, Lapovcu, u Vladislavcima, Rakitju, Šumbaru, Pelagićevu... - ribolovnim vodama bogatim kapitalnim šaranima, a ulov je zajamčen. Sastali smo se nas nekolicina šaranaša koji zajedno često lovimo na tim vodama i zaključili kako nam je već dosta vozanja po 100-150, nekad i više kilometara samo u jednom pravcu i plaćanja dnevnih dozvola po 100 kn. Naravno, ne ostaje se manje od dva dana pa nije teško izračunati troškove jednog ribolova. Oni koji idu češće uzimaju godišnje dozvole a to je, npr. na Lapovcu, 700 dozvola + 300 upisnina + 300 kn četiri radne akcije (jer skuplje je četiri puta se voziti na radnu akciju). Sve samo da bi se zaista napecali, zbog gušta, jer ribu ne nosimo kući. Na pojedinim vodama je dozvoljeno jednom tjedno odnijeti šarana težine do pet kilograma, a na nekima se ulovi-i-pusti primjenjuje u potpunosti. Ribočuvarske kontrole su stalne, nadzor je 24 sata, u biti - nikada ne znate tko vas gleda dalekozorom, a nepoštivanje pravila se kažnjava prijavom i zabranom ribolova. Naravno, zbog toga imaju vode zasićene ribom i onim ribičima, koji u ribolov ne idu da bi im ulov završio na stolu nego zbog samog ribičkog doživljaja izvlačenja kapitalnih riba, zadovoljstvo je pecati na takvim vodama. Zašto tako ne bi moglo biti i kod nas? Ribiči s našeg područja poštuju stroga pravila kada pecaju na tim vodama i pridržavaju se ulovi-i-pusti načina ribolova. Takve, prave sportske ribolovce nastojimo okupiti u šaranašku sekciju, one koji će svojim primjerom uticati na odnos svih ribiča prvenstveno prema ulovu ali i ribolovu uopće. Pokupili smo iskustva s najboljih šaranskih voda i smatramo da njihove najkvalitetnije odredbe možemo objediniti i primjeniti na području našeg športsko-ribolovnog saveza.
*Izabrali ste jezero Petnju i UŠR "Petnja" kao polazište za djelovanje sekcije?
- Jezero Petnja je jedina naša ribolovna voda od koje danas-sutra može nešto biti u smislu natjecanja, šaranskih kupova, druženja, a i priroda oko jezera je poseban ugođaj. Kada je riječ o pravim šaranskim mjestima ima tu još posla na uređenju, ali, s vremenom - napravit ćemo i to. S druge strane, realno, druge vode sa zadovoljavajućom površinom ni nemamo - na ciglarskim barama ako malo jače zamahneš prebaciš vodu, na Ljeskovima ne možeš staviti više od četiri ekipe... Uz to, članstvo i uprava UŠR "Petnja" su s punim razumijevanjem prihvatili našu inicijativu.
*ŠRS BPŽ nema niti jednu ribolovnu vodu s režimom ulovi-i-pusti - pokušavate li vi od Petnje napraviti takvu vodu?
- Ne. Petnja ne mora nikada biti ulovi-i-pusti. Neka kroz poribljavanje bude ribe i za one ribiče koji su godinama navikli odnositi ribu ali, kako je to već propisano Ribolovno-gospodarskom osnovom, da to ne budu primjerci teži od pet kilograma. Nije potrebno nikakvo pooštravanje propisa, dovoljna je samo njihova stvarna primjena. Članovi sekcije se obvezuju da će svojim pozitivnim primjerom utjecati na svijest baš u smislu poštivanja pravila sportskog ribolova, od odrađivanja radnih akcija, režima ulovi-i-pusti pa do reagiranja na nepravilnosti drugih ribiča. Uvjeren sam da većina naših članova ispunjava uvjete za ribiče-kontrolore pa na taj način mogu biti i značajna pomoć ribočuvarima.
*Kakav je interes za pristupanje u šaransku sekciju?
- Do sada je naš kodeks ponašanja potpisalo već 20 ribiča, a dozvole se prodaju tek odnedavno, dakle - odličan. Učlanjenje je 200 kn ali, napominjem, sva prikupljena sredstva će biti utrošena na poribljavanje Petnje kapitalnim šaranima koje, po važećim propisima, svaki ribič mora vratiti u vodu. Svjesni smo da zbog toga nećemo imati odobravanje baš svih ribiča ali i da je na području naše županije velik broj naših istomišljenika. Pozivam ih da nam se pridruže i pomognu obogatiti riblji fond kako bismo i u budućnosti mogli uživati u zadovoljstvima koje pruža sportski ribolov.
Informacije na 098/981 50 52