Tijekom 2006. i 2007. godine u Bukovlju i Vranovcima su izvedeni radovi prve faze gradnje kanalizacije pri čemu su izgrađena dva kolektora ukupne dužine 2279 metara što je koštalo oko 3,3 milijuna kuna. Tijekom prošle i ove godine započela je druga faza koja je podrazumijevala gradnju kolektora u dvije ulice u Bukovlju i Vranovcima ukupne dužine 2146 metara te četiri precrpne stanice s pripadajućim tlačnim cjevovodima u dužini od 1335 metara. Da bi se domaćinstva i ostali korisnici mogli priključiti na sustav odvodnje sanitarno-fekalnih voda potrebno je ispod autoceste izgraditi spoj na kolektor u Osječkoj ulici što bi trebalo biti realizirano u proljeće iduće godine. Nastavak izgradnje sekundarne kanalizacijske mreže planiran je za razdoblje od 2010. do 2012. godine, a vrijednost radova iznosi oko 10 milijuna kuna.
U Općini Klakar, točnije u naselju Ruščica, završeni su radovi predviđeni za ovu fazu — izgrađena je kanalizacija u tri ulice u Ruščici, u Kozarčevoj, Budakovoj i Starčevićevoj u ukupnoj dužini od 2,5 km. Ova trasa nije dio projekta koji se financira iz IPA programa, ali zato je novih 6 kilometara koji će pokriti kompletnu Ruščicu i za što je gotova projektna dokumentacija i ishođene dozvole. Ti bi radovi trebali početi iduće godine kad će početi i gradnja privremenog kolektora. Bez ovog kolektora nije moguće priključivanje domaćinstava na kanalizacijsku mrežu i to ne samo u Ruščici nego i donjem dijelu Gornje Vrbe.
Gornja Vrba je od proljeća ove godine pretvorena u jedno veliko gradilište i do sada je položeno oko 7 kilometara mreže s tim što rok za izvođenje radova ističe 18. studenoga ove godine tako da će se morati tražiti produženje roka. Prema projektu, cijevi koje se polažu predviđene su samo za odvodnju fekalnih voda, no, s obzirom na to da su takvih dimenzija da mogu prihvatiti i oborinske vode, krenulo se u doprojektiranje tako da sustav odvodnje bude mješoviti i taj bi se dio radio sljedeće godine. Tako će kanali u velikom dijelu Gornje Vrbe biti zatvoreni, a onaj manji dio naselja u kojem je razdijelna kanalizacija, također će se zacijeviti, a oborinska će voda ići u odvodne kanale izvan naselja. Tako će cijela Vrba biti zacijevljena, a isto će biti i na Klisu s tim što će u ovom naselju kompletna odvodnja biti razdijelna. Razlog zbog kojeg je dio kanalizacije, točnije 5,5 kilometara, razdjelni, leži u činjenici da se on, zbog pada, na gradski sustav uključuje preko sustava Ruščica koji ne može primiti toliku količinu oborinskih voda. Sustav Ruščica će kasnije biti povezan u sustav Slavonskog Broda poznat kao projekt"vodoopskrbni i kanalizacijski sustav s uređajem za pročišćavanje otpadnih voda". Izradu dokumentacije za razdjelni sustav s 80 posto će financirati Hrvatske vode, a preostali dio će plati Općina Gornja Vrba za što će, zajedno s doprojektiranjem za mješoviti sustav, morati izdvojiti još 200.000 kuna.
NIKO PAVIĆ, načelnik Općine Gornja Vrba
POSAO KOJI SE RADI NEKOLIKO GODINA
Dokumentaciju za Gospodarsku zonu Općina je platila 1,2 milijuna, a za radove na gradnji mreže kroz naselje osigurala je još 3,6 milijuna kuna
- Općina Gornja Vrba je gotovo sama isfinancirala izradu projektne dokumentacije i ishođenje dozvola za ukupno oko 22 kilometra kanalizacijske mreže kroz naselje. Izradili smo i dokumentaciju za Sjevernu gospodarsku zonu, no, tu smo dobili novac od Ministarstva gospodarstva koje je osiguralo oko 30 posto potrebnih sredstava tako da je Općina iz svog proračuna dala ukupno oko 1,2 milijuna kuna za "papirnati" dio posla. Naravno, ovaj se posao radio nekoliko godina, a ovi radovi na polaganju cijevi u dužini od 8105 metara koji se sada izvode ugovoreni su u studenom prošle godine. Treba reći da je kompletna nabava išla preko Ministarstva regionalnog razvoja, iz programa EIB2. Od ukupno 9 milijuna kuna kolika je ugovorena vrijednost posla, Općina Gornja Vrba plaća 40 posto, odnosno 3,6 milijuna, a ostatak daje Ministarstvo putem EIB-a.