U donošenju odluke o tome gdje će kupiti zemljište i graditi obiteljsku kuću, u gradu ili na području neke općine, svi koji su se odlučili upustiti u ovaj, jedan od najvećih i najvažnijih životnih poduhvata, između ostalog, računaju i gdje će im on biti jeftiniji. A tu su, uz cijenu gradilišta, jedna od najznačajnijih stavki i cijene priključaka na komunalnu infrastrukturu za koje se, općenito, smatra da su u općinama puno niže od onih koje vrijede u gradovima. Prije nego što pokušamo provjeriti istinitost ovih tvrdnji treba razjasniti što sve ulazi u cijenu priključka na vodovodnu ili kanalizacijsku mrežu i kako se ona formira.
Cijena priključka sastoji se iz dva dijela - prvi čini naknada koja se plaća jedinici lokalne samouprave i čiji iznos određuje gradsko, odnosno općinsko vijeće s tim da ne može biti veća od prosječne bruto plaće na razini države. U drugi dio ulaze cijena materijala i rada potrebnog za izvođenje priključka. Ova je cijena različita za svaki priključak i zavisi o posebnosti svakog pojedinog priključka, kao što su udaljenost cjevovoda od objekta, o promjeru cijevi ili bušenju ispod prometnica ili drugih zapreka koje poskupljuju i produžuju posao. Ta dva dijela čine ukupnu cijenu vodovodnog ili kanalizacijskog priključka, a one se razlikuju zavisno o tome u kojem se gradu ili općini nalaze. Priključak na vodovodnu ili kanalizacijsku mrežu na području Slavonskog Broda i općinama brodskog dijela županije može izvoditi isključivo Vodovod d.o.o.
Naknada za priključak na vodovodnu mrežu u Slavonskom Brodu iznosi 4.789 kuna, dok je ona za priključak na kanalizaciju još viša - 5.386 kuna, ali se može platiti i u 24 mjesečna obroka s tim što će se priključak izvesti već kod prve uplate. Cijena pojedinačnog priključka, ovisno o uvjetima priključenja, pri čemu nije bitno radi li se o gradskom ili seoskom području, kreće se od 5.200 do 6.200 kuna za vodovodnu te od 3.000 do 8.000 tisuća za kanalizacijsku mrežu. Za priključak na mrežu potrebno je dostaviti građevinsku dozvolu (za starije objekte dokaz iz katastra da je izgrađen prije veljače 1968. godine), zemljišnoknjižni izvadak, položajni nacrt katastarske čestice ili objekta u mjerilu 1:1000 koji nije stariji od 6 mjeseci.
Prema podacima dobivenim od nadležne službenice gradske uprave, naknada za priključak na vodovodnu mrežu za stanovnike Nove Gradiške iznosi samo 500 kuna po čemu je puno niža ne samo od one u Slavonskom Brodu nego i od gotovo svih općina. Odlukom Općinskog vijeća Gornje Vrbe od prije godinu dana, naknada za priključak na vodovod je s 4.000 kuna smanjena na 3.200, a na njezino je formiranje, prema obrazloženju načelnika, utjecala vrijednost izvedenih radova pri čemu se siromašnijim obiteljima omogućava obročno plaćanje. Priključak na plin (mrežu je iz svojih sredstava gradila sama općina) iznosi 5.000, a na knalizaciju koja je izgrađena, ali još nije puštena u rad, bit će 4.000 kuna. Značajnog spuštanja iznosa naknade za priključak na vodovod bilo je i u općini Klakar gdje je ona s prvotnih 4.800, pala na upola manjih 2.400 kuna, a sve u nadi da će se na novoizgrađeni dio mreže priključiti nova domaćinstva. Općina Bukovlje vodovod ima još od ranih 80-ih godina prošlog stoljeća i sve do 2003. godine visina naknade je pratila prosječnu plaću Republike Hrvatske. Kad se izmjenom Zakona o komunalnom gospodarstvu, donošenje odluka o iznosu naknada za priključak na komunalnu infratsrukturu prebacio na jedinice lokalne samouprave, u Bukovlju su odustali od daljnjih usklađivanja i naknadu za vodovod zadržali na 4.500 kuna. Za područje općine Oriovac, odlukom Općinskog vijeća iz 2002. godine, naknada za priključak za stambene objekte je 4.000, za za poslovne prostore 4.800 kuna.
Isti taj priključak, stanovnici općine Rešetari plaćaju 2.000, Sibinja 1.560, a Bebrine samo 700 kuna budući da je odlukom Općinskog vijeća iz 2006. godine, naknada s tadašnjih 1.000 kuna smanjena za 30 posto. Stanovnici općine Donji Andrijevci, naknadu za priključak na vlastiti vodovod plaćaju samo 500 kuna, no, malo je vjerojatno da će se ovako mali iznos moći zadržati nakon spajanja na regionalni vod. U cijeloj ovoj priči o naknadma nazanimljiviji je slučaj općine Brodski Stupnik koja je najprije odredila iznos od 4.000 kuna, potom ga prepolovila, a 2009. konačno i potpuno ukinula, s tim da je onima koji su ju platili, novac vraćen. - S obzirom na tešku ekonomsku situaciju, interes građana smo stavili ispred intersa općine iako bi joj novac od naknada dobro došao, obrazložili su u općini Brodski Stupnik svoju odluku.
Smanjivanjem naknada pojedina općinska vijeća su pokušala privući svoje građane da se u što većem broju priključuju na vodovodnu mrežu i tako u svoje domove dovedu kvalitetnu pitku vodu. Naime, uvjetovanjem posjedovanja građevinske dozvole posljednjih je godina najveća prepreka za spajanje većeg broja domaćinstava na novoizgrađene vodovodne mreže na seoskim područjima. Naime, ogromna većina tih kuća izgrađena je bez dozvola, a legalizacija, uz troškove naknade i priključka, investicija je za koju su vlasnici izračunali, ako i imaju novaca, da im se u ovom trenutku ne isplati.
Iznosi naknada za priključak na vodovodnu mrežu u nekoliko gradova i općina u Hrvatskoj:
Grad Belišće 4.000 kuna
Grad Županja 3.200 kuna
Grad Virovitica 4.800 kuna
Grad Križevci 4.000 kuna
Grad Sinj 1.000 kuna
Grad Ivanec 3.500 kuna
Grad Sveti Ivan Zelina 5.000 kuna
Općina Brckovljani (Zagrebačka županija) 5.200 kuna
Općina Vir (Zadarska županija) 7.300 kuna
Općina Podstrana (Splitsko-dalmatinska županija) 1.500 kuna
Općina Konjščina (Krapinsko-zagorska županija) 4.975 kuna