Univerzalna knjiga o bilju
Prema nekim procjenama, na svijetu postoji 350 tisuća biljaka, od kojih barem 12 tisuća ima neka ljekovita svojstva, pa je velika stvar ako prepoznajemo, poznajemo i čuvamo barem one iz našeg okruženja, poruka je knjige „Uzgoj ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja” slavonskobrodskog profesora Vehida Ibrakovića. Njeni recenzenti na to dodaju: - Ova knjiga na svojim stranicama svjedoči o Vehidu Ibrakoviću kao predavaču čija su predavanja i njegov visoki profesorski domet praćeni brigom za svakog učenika i studenta. Čitatelji, pak, ovu knjigu imaju kao izvor znanja. Njena upotreba je univerzalna, kao što je univerzalno znanje u njoj.
Ne čudi onda da je prošloga četvrtka uvečer dvorana Gradske knjižnice u Slavonskom Brodu bila puna. Prijatelji i kolege, bivši i sadašnji učenici, ponešto rodbine, okupili su se kako bi doznali više o knjizi i pozdravili prvo tiskano izdanje mudrosti i umijeća vezanih za bilje koje je kroz život prikupio profesor Ibrahović, a u knjigu složio kako bi pomogao svojim studentima na Biotehničkom odjelu Sveučilišta u Slavonskom Brodu, učenicima Srednje škole „Matija Antun Reljković” i svima koji bilje žele upoznati, uzgajati i primjenjivati.
Ipak, malo se čulo o samom sadržaju knjige, puno više o samom autoru koji je, složit će se svi, jednostavno dobar čovjek. Usto i entuzijast i pjesnik, skroman i samozatajan ali vrijedan i ustrajan. O ljekovitosti bilja i njegovu uzgoju učio je najprije od svoje nane i ta ga je ljubav i predanost označila za čitav život, a uz znanja stečena na studiju i priliku da radi u nastavi, oblikovao je životnu i stručnu filozofiju koju je pretočio u svoju prvu knjigu. Na poticaj recenzenata možemo očekivati i drugu, o svojstvima i upotrebi ljekovitog, aromatičnog i začinskog bilja koje nas okružuje.
Na predstavljanju 23. siječnja u Slavonskom Brodu govorili su znanstveni novinar i karstolog dr. sc. Ivo Lučić, direktor izdavačke kuće Synopsis Ivan Pandžić te pročelnica Biotehničkog odjela Sveučilišta u Slavonskom Brodu dr. sc. Slavica Antunović, a sjetili su se i prof. dr. sc. Božice Japundžić-Palenkić koja je u Ibrakovićevu rukopisu prva prepoznala potencijal za knjigu odnosno udžbenik studentima te Slavice Mijić Lukač iz Centra za mir i kulturu dijaloga „Otvorena kuća” Garevac-Modriča koja nije mogla te večeri doći u Slavonski Brod. Predstavljanje je upriličeno u sklopu programa „Priče bez riječi: inovativne metode pripovijedanja”, koji promiče nove pristupe pripovijedanju kroz različite medije i oblike umjetničkog izražavanja te je okupljene pozdravila i ravnateljica Gradske knjižnice Ružica Bobovečki. O svakodnevnoj, a zanemarenoj upotrebi ljekovitog, začinskog i aromatičnog bilja u svakodnevnoj prehrani posjetitelji su poprilično doznali i nakon promocije, kroz delicije koje je koristeći bilje pripremila autorova supruga.