U Gradskoj knjižnici Slavonski Brod, koja danas čuva ostavštinu književnika, književnog povjesničara i urednika Vladimira Rema (4. prosinca 1927. - 22. kolovoza 2011.), 11. prosinca održan je program sjećanja „Pjesnici i glazbenici pjesniku”
Uz 97. godišnjicu rođenja, ovo je četrnaesti ovakav skup u organizaciji Društva hrvatskih književnika, Ogranak slavonsko-baranjsko-srijemski i Gradske knjižnice Slavonski Brod.
Ove godine nije u prvom planu bio sam Vladimir Rem, nego njegovi nasljednici, sin Goran i unuka Paula Rem, odnosno njihova najnovija književna izdanja.
Uz pozdrave ravnateljice Knjižnice Ružice Bobovečki, program je moderirao dugogodišnji predsjednik Ogranka slavonsko-baranjsko srijemskoga dr. sc. Mirko Ćurić, podsjećajući da je upravo Vladimir Rem osnovao prvi ogranak Društva hrvatskih književnika, pokazavši da kulturu i književnost treba desentralizirati. Ogranak je danas izdavač književnoga časopisa „Književna revija” čiji je najnoviji broj (urednica dr. sc. Vlasta Markasović) posvećen pjesništvu Gorana Rema i donosi pregled njegova pjesništva u izboru književnika i profesora književnosti Sanjina Sorela s Filozofskog fakulteta u Rijeci. Predstavljajući ovaj izbor, Sorel je istaknuo kako Goran Rem u hrvatskoj književnosti zauzima posebno mjesto – izvan je zagrebocentričnih krugova, a u pjesništvu se kreće rubnim poetikama i stvara jezično pjesništvo. Remu je ove godine Meandarmedija objavio i jedanaestu pjesničku zbirku, „Malo prije svega odavno smo”. Ugledni književni urednik i izdavač Branko Čeglec istaknuo je da se autor cijelog života bavi intermedijalnošću, što se osjeti i u njegovoj poeziji, koja se ne može smjestiti u neku čahuru ili kalup, dok je autor dodao kako mu nije cilj prepisivati iz jezika nego istraživati što jezik može.
O najnovijem romanu Paule Rem „Kad se večernje sjene izdulje”, govorio je urednik doc. dr. sc. Igor Gajin, ističući da se radi o distopijskom crnohumornom romanu koji ima strukturu, estetiku i zaplet videoigre. Autorica je pak dodala kako se radi o nastavku njenog mladenačkog romana „U ime kapitala”. Posjetiteljima su autori pročitali ponešto iz svojih knjiga, a program su uvelike obogatili učenici Glazbene škole svojim nastupom.
Program je u srijedu nastavljen uvečer u „najšokačkijem slavonskom selu”, Babinoj Gredi, a u četvrtak isti je program predstavljen i u knjižnici Gimnazije „Matija Antun Reljković” u Vinkovcima.