Zakon i praksa o informiranju potrošača o hrani – edukacija u Novoj Gradiški
Sektor za poljoprivredu Hrvatske gospodarske komore u suradnji s Ministarstvom poljoprivrede, šumarstva i ribarstva Republike Hrvatske, Gradom Novom Gradiškom i Brodsko-posavskom županijom organizira edukaciju o informiranju potrošača o hrani koja će se održati u Centru kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška d.o.o. (CEKOM), Industrijska ulica 23/1, Nova Gradiška, u četvrtak, 13. studenoga, s početkom u 10.30.
Edukacija je namijenjena subjektima u poslovanju s hranom koji proizvode i stavljaju hranu na tržište. Informiranje potrošača o hrani, najvažniji je oblik komunikacije subjekta u poslovanju s hranom (proizvođača, trgovca, ugostitelja i svakog drugog subjekta u poslovanju s hranom koji na tržište stavlja hranu) s potrošačem te je jedno od najsloženijih zakonski uređenih područja vezanih uz hranu. Predavanje će održati predstavnik Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i ribarstva. Predviđeno trajanje edukacije je do 14 sati uz pauzu za osvježenje. Kotizacija za edukaciju se ne naplaćuje. Svi zainteresirani mogu se prijaviti na predstavljanje putem Digitalne komore HGK na poveznici https://digitalnakomora.hr/edukacije-sajmovi/edukacije/5509
Da biste pristupili linku prijave morate biti registrirani na platformu Digitalna komora. Na sljedećoj poveznici https://digitalnakomora.hr/korisnicke-upute se nalaze upute za registraciju na Digitalnu komoru.
Klimatske promjene u fokusu 3. sjednice Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – ŽK Slavonski Brod
Održana je 3. sjednica Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod.
U radnom dijelu sjednice, online se uključila Ivana Čavlina Tomašević iz Državnog hidrometeorološkog zavoda – Odjela za agrometeorološke informacije te prisutnima prezentirala novo klimatsko razdoblje i utjecaj ekstrema na poljoprivredu. Novo klimatsko poglavlje donosi sve češće i intenzivnije vremenske ekstreme koji značajno utječu na poljoprivrednu proizvodnju. Suše, poplave i toplinski valovi smanjuju prinose, mijenjaju sezonske cikluse i povećavaju rizik od gubitka usjeva. Ulaganje u navodnjavanje, obnovljive izvore energije i pametne tehnologije postaje ključno za očuvanje proizvodnje u promjenjivoj klimi.
Petar Tomakić zahvalio je HGK – Županijskoj komori Slavonski Brod na pruženoj prilici da bude domaćin 3. sjednice te istaknuo kako je ovakav vid okupljanja iznimno koristan za sve sudionike, jer potiče umrežavanje, razmjenu iskustava i jačanje suradnje unutar sektora.
- Strukovna grupa poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije okuplja sve veći broj članica, a posljedično dolazi do povezivanja i prilike za suradnju, zajednički napredak te pokretanje aktualnih tema - istaknuo je Ivan Sigurnjak, predsjednik Strukovne grupe poljoprivrede i prehrambeno-prerađivačke industrije HGK – Županijske komore Slavonski Brod.
Hrvatski poduzetnici na sedmom Europskom parlamentu poduzetnika u Bruxellesu – EPE 2025
Više od 800 poduzetnika iz cijele Europe okupilo se u Europskom parlamentu na sedmom izdanju Europskog parlamenta poduzetnika (EPE 2025), na jedinstvenom događanju koje okuplja predstavnike poslovne zajednice iz svih država članica Europske unije kako bi na jedan dan postali "zastupnici" i izravno sudjelovali u raspravama o ključnim gospodarskim pitanjima.
Hrvatsku delegaciju predvodio je predsjednik Hrvatske gospodarske komore Luka Burilović, zajedno s predstavnicima poduzetnika iz različitih djelatnosti - turizma, ICT-a, financija, industrije, telekomunikacija i trgovine. Raspravljalo se o aktualnim gospodarskim temama koje oblikuju budućnost europskog tržišta i poslovnog okruženja, a ovogodišnji EPE 2025 bio je usmjeren na tri ključne teme i to trgovinsku politiku EU – kako potaknuti konkurentnost, jedinstveno tržište – smanjenje birokracije i uklanjanje prepreka te dekarbonizacija i konkurentnost.
Poduzetnicima je omogućen izravan dijalog s kreatorima politika Europske unije na visokoj razini. Uz zastupnike Europskog parlamenta, u raspravama su sudjelovali i predstavnici Europske komisije, koji su izravno odgovarali na pitanja i prijedloge poduzetnika, analizirali njihove stavove te ocjenjivali moguće smjernice za buduće politike.
- Sudjelovanjem u radu ovog događanja Hrvatska gospodarska komora još jednom potvrđuje svoju vodeću ulogu u predstavljanju i zagovaranju interesa hrvatskih poduzetnika i gospodarstva. Izazovi naših poduzetnika prije svega su birokratske prepreke i usklađivanje sa zakonodavstvom, nedostatak kvalificirane radne snage, visoki troškovi rada te nedostatak i cijene sirovina - rekao je predsjednik HGK Luka Burilović, te dodao kako je ovo još jedna prilika da hrvatski poduzetnici daju svoj doprinos kreiranju europskih politika i odluka koje će bolje uzeti u obzir potrebe poslovne zajednice i pomoći jačanju konkurentnosti hrvatskog gospodarstva.