Poduzetnicima predstavljeno aktualno stanje na tržištu rada
U poslovnom prostoru tvrtke Centar kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška (CEKOM) održana je 3. sjednica Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Slavonski Brod. Luka Čirko, ravnatelj Uprave za tržište rada i zapošljavanje, prisutnim poduzetnicima prezentirao je aktualno stanje na tržištu rada u Republici Hrvatskoj. - U zadnjih nekoliko godina bilježimo pozitivne rezultate. U Hrvatskoj imamo konstantan porast broja osiguranika uz pad nezaposlenih osoba. Također bih htio istaknuti da na današnji dan imamo 85.000 nezaposlenih osoba u evidenciji Hrvatskog zavoda za zapošljavanje što je zaista rekordan podatak kojeg Hrvatska nije imala još od 80-ih godina. Tržište rada ima veliku potražnju za radnicima tako da je i jedan od segmenata kojima nastojimo nadomjestiti nedostatak radne snage uvoz stranih radnika. Ono što bih također spomenuo da smo mi kao Ministarstvo rada i Hrvatski zavod za zapošljavanje prije mjesec dana počeli provoditi vaučere za učenje hrvatskog jezika za strane radnike - naglasio je Čirko.
- U Hrvatskoj je zaposlenost rekordno niska što dovodi to nedostatka radne snage kao i do mijenjanja tržišta i uvjeta rada u brojnim industrijama. Danas smo došli čuti i vidjeti nešto novo o tome kakvi su uvjeti rada i kakve su mogućnosti za nas poduzetnike kako bismo došli do odgovarajuće radne snage - istaknuo je Ivan Ćosić, predsjednik HGK - Županijske komore Slavonski Brod.
Članovima Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Slavonski Brod predstavljen je i Centar kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška te mogućnosti koje CEKOM nudi poduzetnicima. - Danas ugošćavamo Gospodarsko vijeće HGK - ŽK Slavonski Brod čiji smo i član te nam je drago što je Županijska komora Slavonski Brod prepoznala naš prostor kao mjesto gdje će se održati ovako važne sjednice. Prisutnima ćemo pokazati da raspolažemo lijepim znanstveno-istraživačkim centrom, ne samo zgradom već i strojevima te ćemo demonstrirati što radimo i kako doprinosimo našem gospodarstvu - kazao je Adam Đanić, član uprave Centra kompetencija za napredno inženjerstvo Nova Gradiška. - Jedan od glavnih ciljeva je da upravo tvrtkama koje dolaze pružimo podršku i educiramo im ljude. Ovdje se nalazi preko 30 najsuvremenijih strojeva trenutno u domeni strojarstva gdje svatko može doći sa idejom i uz pomoć strojeva dospjeti do proizvoda. Ovo nije zamišljeno za serijsku proizvodnju već za patente, razvoj proizvoda - rekao je o važnosti CEKOM-a Vinko Grgić, gradonačelnik Nove Gradiške.
Treća sjednica Gospodarskog vijeća HGK - Županijske komore Slavonski Brod još je jedna u nizu sjednica koje HGK - Županijska komora organizira u prostoru članica. - Promjena održavanja mjesta sjednica pokazala se zaista dobrim jer mi kao HGK - ŽK Slavonski Brod želimo biti prisutni u i Novoj Gradiški i u Slavonskom Brodu, a plan nam je održati sjednicu Gospodarskoj vijeća i u nekoj od općina. Ovakvim načinom ostvarujemo bolju komunikaciju, međusobno razmjenjujemo iskustva i bolje upoznajemo jedni druge - zaključio je Ćosić.
Natječaj Ministarstva gospodarstva za dodjelu potpora za ulaganje u mjere energetske učinkovitosti
Objavljen je poziv Ministarstva gospodarstva „Potpore poduzećima za tranziciju na energetski i resursno učinkovito gospodarstvo za 2024.“ a sredstva potpore za ulaganje namijenjena su: malim poduzećima (10 - 50 zaposlenih i/ili godišnji promet ili bilanca ispod 10 milijuna eura); srednjim poduzećima (50 - 250 zaposlenih i/ili godišnji promet ispod 50 milijuna eura ili bilanca ispod 43 milijuna eura); poduzećima srednje tržišne kapitalizacije (250 - 3.000,00 zaposlenih).
Prihvatljivi su prijavitelji s udjelom troškova energije u prihodu prijavitelja od više ili jednako 2,00 posto u godini koja prethodi godini podnošenja projektnog prijedloga i koji uključuju slijedeće djelatnosti unutar sektora C, Prerađivačka industrija: 10 Proizvodnja prehrambenih proizvoda; 11 Proizvodnja pića; 13 Proizvodnja tekstila; 14 Proizvodnja odjeće; 16 Prerada drva i proizvoda od drva i pluta, osim namještaja; 17 Proizvodnja papira i proizvoda od papira; 18 Tiskanje i umnožavanje snimljenih zapisa; 20 Proizvodnja kemikalija i kemijskih proizvoda; 21 Proizvodnja osnovnih farmaceutskih proizvoda i farmaceutskih pripravaka; 22 Proizvodnja proizvoda od gume i plastike; 23 Proizvodnja ostalih nemetalnih mineralnih proizvoda; 24 Proizvodnja metala; 25 Proizvodnja gotovih metalnih proizvoda, osim strojeva i opreme; 28 Proizvodnja strojeva i uređaja, d. n.; 31 Proizvodnja namještaja.
Detaljan popis prihvatljivih aktivnosti i prihvatljivih troškova koji se mogu financirati ovim Pozivom u rasponu od 35 - 75 posto (ovisno o veličini poduzeća i NUTS2 regiji) kao i ostala popratna dokumentacija nalazi se na direktnoj poveznici na kojoj je objavljeni natječaj: https://fondovieu.gov.hr/pozivi/108
Datum početka zaprimanja projektnih prijava: 15. srpnja 2024. od 11 sati, rok za podnošenje projektnih prijava: 31. siječnja 2025. do 11 sati. U slučaju da ste zainteresirani za prijavu na ovaj Poziv na dostavu projektnih prijedloga, a imate određenih nedoumica oko kriterija prihvatljivosti i/ili drugih uvjeta, pozivamo vas da iskoristite uslugu/e HGK u području EU fondova koje su vam dostupne u okviru vaše članarine: Savjetovanje u području EU fondova i projekata; Individualne konzultacije; Pošalji na mišljenje; Odgovori na pitanja i izrada izvješća o izvorima financiranja. Usluge možete aktivirati putem poveznica, slanjem upita na adresu: fin.digitalnakomora@hgk.hr .