Kanada i Hrvatska obilježile početak aktivnosti uoči FIFA Svjetskog prvenstva 2026.
Veleposlanstvo Kanade, u suradnji s Hrvatskom gospodarskom komorom, organiziralo je događanje u povodu početka aktivnosti vezanih uz FIFA Svjetsko prvenstvo 2026., okupivši predstavnike vlasti, gospodarstva i sporta s ciljem isticanja mogućnosti suradnje između Kanade i Hrvatske te jačanja bilateralnih odnosa u području sporta, turizma, trgovine i ulaganja.
- FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. više je od sportskog natjecanja - ono je globalno okupljanje koje povezuje države, kulture i zajednice na način na koji to rijetko koji događaj može. Za Kanadu, ovo je prilika za povezivanje - za stvaranje novih mogućnosti za kulturnu razmjenu, gospodarski rast i jačanje odnosa s partnerima poput Hrvatske - istaknula je u svom obraćanju veleposlanica Kanade u Hrvatskoj Jessica Blitt.
FIFA Svjetsko prvenstvo 2026. bit će najveće dosad, s 48 reprezentacija i 104 utakmice, a održat će se od 11. lipnja do 19. srpnja. Kanada je suorganizator zajedno sa SAD-om i Meksikom. Govoreći o globalnom angažmanu Kanade, veleposlanica Blitt osvrnula se i na viziju premijera Marka Carneyja o "stvaranju čvrste mreže povezanosti u području trgovine, ulaganja i kulture", naglasivši predanost Kanade produbljivanju suradnje s pouzdanim partnerima, uključujući Hrvatsku.
- Hrvatska i Kanada imaju snažno partnerstvo temeljeno na konkretnim rezultatima. Velika sportska natjecanja poput FIFA Svjetskog prvenstva 2026. mnogo su više od sporta – ona su prilika za snažniju suradnju, nove ideje i partnerstva. Danas smo ovdje kako bismo energiju sporta pretvorili u konkretne poslovne prilike - rekla je Marina Rožić, glavna tajnica HGK, istaknuvši pritom rastuću gospodarsku suradnju.
Veleposlanica Blitt također je istaknula ulogu Kanade kao domaćina, naglasivši kako će Toronto 23. lipnja 2026. ugostiti hrvatsku nogometnu reprezentaciju i navijače iz cijeloga svijeta. Gradonačelnik kanadskog grada Kitchenera Berry Vrbanović, koji je rođen u Zagrebu, naglasio je snažne veze među ljudima između dviju zemalja. - Sudomaćinstvo Kanade na Svjetskom prvenstvu 2026. izvrsna je prilika za Kanadu i gradove poput Kitchenera da dodatno ojačaju gospodarske i društvene veze s partnerima diljem svijeta, u okviru obnovljenog fokusa Kanade na gospodarsku diversifikaciju i razvoj novih odnosa među državama srednje moći - rekao je Vrbanović.
Kako je istaknuto tijekom događanja, to prvenstvo predstavlja ne samo važnu sportsku prekretnicu, već i jedinstvenu priliku za dodatno produbljivanje odnosa između Kanade i Hrvatske te razvoj dugoročnih partnerstava u različitim sektorima. - Posebno smo ponosni što se hrvatska reprezentacija izravno kvalificirala za ovaj turnir, nastavljajući nizati vrhunske svjetske uspjehe koji našu domovinu čine prepoznatljivom. Ovaj turnir ima poseban značaj za našu snažnu dijasporu u Kanadi, što najbolje potvrđuje golem interes više od šezdeset tisuća navijača za utakmicu između Paname i Hrvatske, koja će se 23. lipnja 2026. igrati u Torontu. Sport je moćan most koji povezuje naše države i jača kulturne veze, a naša Vlada nastavlja tu povezanost snažno podupirati. Našim domaćinima želimo uspješnu organizaciju, svim sudionicima, a posebno Vatrenima, nezaboravne sportske trenutke - izjavio je ministar turizma i sporta Tonči Glavina.
Na panel-raspravi o mogućnostima suradnje u području sporta, turizma i gospodarstva sudjelovali su gradonačelnik Berry Vrbanović, Katarina Šiber Makar (Constellation Software) i Zlatko Novaković (Zagrebačka pivovara). Raspravljali su o globalnom utjecaju prvenstva i njegovu potencijalu za poticanje inovacija, ulaganja i međunarodne suradnje.
Kombinacija tradicije i visoke tehnologije ključ uspjeha za prerađivačku industriju
Nove tehnologije i rješenja ključ su zadržavanja konkurentnosti na sve zahtjevnijem tržištu, a grafička industrija u tome nije iznimka. Zelena tranzicija je također važna komponenta upravljanja troškovima - naglasak je na visokoj razini ekoloških standarda i energetskoj učinkovitosti. Koji su aktualni izazovi ove industrije i kako zadržati konkurentnost bila je tema posjeta delegacije HGK tvrtki Grafičar iz Ludbrega. Radi se o tvrtki s tradicijom od više od 70 godina, vodećim i pouzdanim proizvođačem komercijalne kartonske i papirnate ambalaže za različite druge industrije, kao što su prehrambena i farmaceutska industrija. Kao prateća industrija, grafička je industrija istovremeno pod utjecajem poteza konkurencije, ali i pod utjecajem konkurentnosti drugih djelatnosti za koje razvija proizvode.
Direktor Grafičara Franjo Beser kao aktualne izazove istaknuo je konkurenciju iz Azije, ali i otežani pristup sirovinama te posljedično poskupljenje ulaznih troškova. Uloženo je u modernizaciju pogona, u strojeve i tehnologije, kako bi se zadržala konkurentnost, no zbog veličine tvrtke ne mogu se za to osloniti na sredstva Europske unije. Naglasak je na zapošljavanju domaće radne snage, no sve je veći izazov doći do kvalificirane radne snage, između ostalog jer je i naš obrazovni sustav ne proizvodi u dovoljnoj mjeri. Tvrtka je uložila i u energetsku učinkovitost kroz solarnu energiju, a u planu im je postaviti dodatne fotonaponske panele i baterije za pohranu proizvedene energije.
Predsjednik HGK Luka Burilović istaknuo je da će Komora nastaviti biti potpora tvrtkama za pojednostavljenje administrativnih prepreka i kod prevelike normiranosti, kao i u procesu razrade i pristupa izvorima financiranja. - Prerađivačka industrija izrazito je važna za hrvatsko gospodarstvo. Moramo raditi na tome da zadržimo proizvodnju u Hrvatskoj i Europi jer je to baza za daljnji tehnološki razvoj. Industrijska samodostatnost Europe nikad nije bila više u fokusu s obzirom na aktualna globalna previranja. Pozitivno je što su u tijeku konzultacije za Nacionalni plan razvoja industrije, a Komora će i dalje razvijati ciljane mjere koje mogu adresirati potrebe tvrtki u kratkom roku - rekao je Burilović.
Potpisan Ugovor o sufinanciranju aktivnosti HGK - Županijske komore Slavonski Brod s Gradom Novom Gradiškom za 2026. godinu
Zamjenica gradonačelnika Nove Gradiške Sabina Vlaović i poslovni tajnik Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Slavonski Brod Tomislav Tekić potpisali su Ugovor o sufinanciranju aktivnosti Komore u 2026. godini.
Ugovorom je definirana suradnja usmjerena na provedbu aktivnosti koje doprinose razvoju gospodarstva na području Nove Gradiške te jačanju podrške lokalnim poduzetnicima, a aktivnosti se provode u skladu s Provedbenim programom Grada Nove Gradiške za razdoblje 2025. - 2029. godine.
Sukladno potpisanom Ugovoru, Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Slavonski Brod tijekom 2026. godine provodit će aktivnosti usmjerene na jačanje konkurentnosti i informiranosti poduzetnika s područja grada. Aktivnosti uključuju organizaciju stručnih edukacija i radionica o zakonskim izmjenama i novim propisima koji utječu na poslovanje, poticanje sudjelovanja gospodarstvenika na gospodarskim događanjima, manifestacijama i sajmovima radi jačanja suradnje i otvaranja novih tržišta, kao i promociju i afirmaciju poduzetnika s područja Nove Gradiške.
Potpisivanjem ovog Ugovora dodatno se potvrđuje kontinuirana suradnja između Grada Nove Gradiške i Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Slavonski Brod s ciljem unapređenja poslovnog okruženja, jačanja konkurentnosti lokalnog gospodarstva te poticanja održivog gospodarskog rasta i razvoja lokalne zajednice.