Gospodarstvo Brodsko-posavske županije bilježi stalan rast
Održana je 6. sjednica Gospodarskog vijeća Hrvatske gospodarske komore - Županijske komore Slavonski Brod, tema sjednice bila je utjecaj međunarodnog okvira na hrvatsko gospodarstvo, s posebnim naglaskom na aktualno stanje u Brodsko-posavskoj županiji.
Glavni ekonomist HGK Goran Šaravanja dao je pregled ključnih gospodarskih trendova u globalnoj ekonomiji, naglašavajući izazove i prilike koje aktualni međunarodni kontekst donosi hrvatskom gospodarstvu. - Gospodarski rast u Hrvatskoj tijekom 2025. godine bit će jedan od najviših u Europskoj uniji. Takav rezultat potvrđuje razvoj hrvatskog gospodarstva i uspješnu prilagodbu izazovima na domaćem i globalnom tržištu - naglasio je Šaravanja.
Poslovni tajnik HGK - Županijske komore Slavonski Brod Tomislav Tekić predstavio je detaljnu analizu gospodarstva Brodsko-posavske županije u 2024. godini, ističući glavne sektorske pokazatelje i dinamiku tržišta rada. - Gospodarstvo Brodsko-posavske županije bilježi snažan i stabilan rast, s povećanjem od 10 posto u odnosu na prethodnu godinu. Ovaj rezultat potvrđuje pozitivan trend razvoja i ukazuje na sve veću gospodarsku aktivnost. Takav napredak pokazatelj je uspješne suradnje javnog i privatnog sektora te ulaganja u konkurentnost i održivost - istaknuo je Tekić.
Na sjednici je također predstavljena nova web aplikacija TENDERnet, inovativna usluga Hrvatske gospodarske komore namijenjena poduzetnicima. TENDERnet je osmišljen kako bi javnu nabavu učinio bržom, jednostavnijom i učinkovitijom, omogućujući korisnicima jednostavan pristup relevantnim informacijama i natječajima.
Održivost u fokusu hrvatskih tvrtki:
Neminovnost su investicije u zelene tehnologije
Izaslanstvo Hrvatske gospodarske komore, predvođeno predsjednikom Lukom Burilovićem te potpredsjednicima Tomislavom Radošem i Antom Raspudićem, posjetilo je proizvodne pogone tvrtke Holcim Hrvatska u Koromačnu. Domaćini posjeta bili su član Uprave za proizvodnju Mihajlo Mirković i voditeljica održivosti Julija Škoro. U sklopu posjeta, uz poslovanje tvrtke, posebno je predstavljen aktualni investicijski ciklus koji je vezan za uvođenje zelenih tehnologija u proizvodnju cementa i smanjenje ugljičnog otiska.
Tvornica cementa u Koromačnu iduće godine obilježava stotu obljetnicu poslovanja, čime dodatno potvrđuje svoju važnost u hrvatskom gospodarstvu. Osim proizvodnje cementa, Holcim Hrvatska bavi se i proizvodnjom kamenog agregata te proizvoda za poljoprivredu, koji nose oznaku Hrvatska kvaliteta. Zahvaljujući vlastitom laboratoriju, tvrtka svojim kupcima pruža i stručna savjetovanja o optimalnoj primjeni proizvoda. Poseban naglasak Holcim stavlja na ekološki pristup proizvodnji, koji njeguje još od početka 1990-ih, znatno prije nego što je Europska unija počela aktivno promovirati zelenu ekonomiju i smanjenje emisija stakleničkih plinova.
- Od tada smo smanjili ugljični otisak proizvodnje za 35 posto, a naši su proizvodi jasno označeni kao proizvodi sa smanjenim ugljičnim otiskom i sa smanjenim emisijama. Cilj nam je potpuni prestanak korištenja fosilnih goriva i prelazak na obnovljive izvore energije. Za emisije CO₂ nastale kemijskim procesima, koji su povezani sa sirovinama, planiramo uvesti sustav za hvatanje i ukapljivanje tog plina, koji će se zatim sigurno zbrinuti - pojasnio je Mihajlo Mirković, član Uprave za proizvodnju. Dodao je kako su pri završetku investicije u pogon koji omogućava korištenje alternativnih goriva iz otpada, nakon čega slijedi ulaganje u postrojenje za hvatanje CO₂. Za Taj projekt Holcim je već osigurao sufinanciranje iz Europskog inovacijskog fonda. - Nakon dovršetka postrojenja, gotovo će se u potpunosti eliminirati emisije CO₂ iz proizvodnje u atmosferu, što će biti prvi takav primjer u Hrvatskoj - naglasio je Mirković.
Predsjednik HGK Luka Burilović čestitao je Holcimu na dosadašnjim rezultatima i spremnosti na ulaganja koja donose tehnološki napredak, ali i širu društvenu korist. - S terena dobivamo informacije da proizvođači u EU nisu dovoljno zaštićeni od uvoza proizvoda iz zemalja koje nemaju jednake klimatske standarde. Dugoročno, to može biti štetno za europske i domaće tvrtke - poručio je predsjednik HGK, te je istaknuo važnost uvođenja mehanizama zaštite onih koji ulažu u zelene tehnologije. Predstavnici Holcima upozorili su kako se već sada na domaćem tržištu osjeća prisutnost proizvoda iz trećih zemalja s nižim ekološkim standardima, te su Izrazili su nadu da će uskoro biti uvedeni mehanizmi koji priznaju napore i investicije domaćih tvrtki, poput CBAM-a (Mehanizam za ugljičnu prilagodbu na granicama) ili sustava zelene javne nabave.