Povjesničar umjetnosti i konzervator zaslužan za obnovu Tvrđave Brod preminuo je 11. listopada 2021.
Zlatko Uzelac, povjesničar umjetnosti, urbanist i konzervator, rođen u Požegi 1953. iznenada je preminuo 11. listopada i dva dana kasnije sahranjen na zagrebačkom groblju Mirogoj.
Iako sa zakašnjenjem, posvećujemo mu ovih nekoliko oproštajnih redaka, uime građana Slavonskog Broda koji je uvelike zadužio svojim stručnim i profesionalnim radom.
Naime, prof. Uzelac je kao znanstveni istraživač u Institutu za povijest umjetnosti 1996. do 1999. vodio izradu urbanističko-konzervatorske studije i projekta obnove tvrđave u Slavonskom Brodu koja je urodila međunarodno nagrađivanim projektom "Arhitektura rata za arhitekturu mira", ali i uređenjem Tvrđave Brod na način da ju se obnovi sukladno njenom povijesnom značaju i potrebama suvremenog obrazovnog, kulturnog i društveno-upravnog života. Autor je i studije uređenja i obnove Trga Ivane Brlić-Mažuranić te voditelj radova na obnovi tvrđavskih bastiona i opkopa 1996. do 1998. godine. Također, rekonstruirao je projekt te potaknuo i vodio obnovu srušene barokne vojničke crkve sv. Ane u Tvrđavi Brod. Struka je to znala prepoznati i nagraditi. Iako je zaslužan za projekte konzervatorske obnove u Požegi (Sv. Lovro), osječke Tvrđe, kutjevačkog dvorca, gradske jezgre Koprivnice... godišnju nagradu „Radovan Ivančević“ Društva povjesničara umjetnosti Hrvatske 2008. godine primio je za dugogodišnji znanstveno-istraživački i konzervatorski rad te doprinos struci obnovom Tvrđave u Slavonskom Brodu, a posebno za rekonstrukciju tvrđavske crkve sv. Ane.
Profesor Zlatko Uzelac, među ostalim, bio je pomoćnik za prostorno uređenje u Ministarstvu zaštite okoliša i prostornog uređenja (2000.-2004.), ravnatelj Zavoda za prostorno uređenje Republike Hrvatske (od 2002.), voditelj izrade prvog Izvješća o stanju u prostoru Republike Hrvatske te pomoćnik ministrice za zaštitu kulturne baštine u Ministarstvu kulture (2012.). Od 2018. bio je i član istraživačkog tima na znanstvenom projektu „Eugen Savojski (1663.–1736.) i gradovi-tvrđave jugoistočne granice Habsburške Monarhije“, koji se provodi uz podršku Hrvatske zaklade za znanost.