S obzirom na deficitarnost stručnog kadra iz Ministarstva najavljuju da će prvi put od sljedeće godine Ministarstvo financirati stipendije za studente veterinarske medicine
Dok se nekada posao veterinara vezao uz selo i domaće velike i male životinje, danas, prema podacima koji su izneseni i na nedavno održanom 7. kongresu veterinara Hrvatske, nema interesa mladih za rad po selima, niti bi radili s farmskim životinjama, većinom ih interesira rad s malim kućnim ljubimcima, a nešto je veći interes i za rad u javnom zdravstvu i sigurnosti hrane.
O veterinarskom poslu razgovarali smo s dvoje veterinara, a zanimljivo da u ovom nekada pretežno muškom zanimanju danas prevladavaju žene.
- Kad sam ja studirao, a 2007. godine sam završio fakultet, bilo nas je pola, pola. U vrijeme kad su moji roditelji studirali veterinu bilo je više muških studenata, a danas je dominacija studentica. Skoro nitko neće u veliku praksu, baviti se velikim, farmskim životinjama, ne otimaju se ni za inspekciju jer su i oni preopterećeni poslom, nego bi više radili s malim životinjama – kaže nam Josip Cvitan dr. med. Vet.
U vrijeme kad je njegova kolegica Sanja Šetina, dr. med. vet. studirala, početkom 90-ih godina prošlog stoljeća, studentica veterine bilo je jedna trećina u odnosu na muške studente: - Kada je Veterinarski fakultet u Zagrebu 2019. godine proslavljao 100 godina prvi put u povijesti diplomiralo je 80 studenata, 80 žena.
Brojčane podatke u korist studentica veterine potvrđuje i student prve godine na Veterinarskom fakultetu u Zagrebu Mislav Medved iz Brodskog Stupnika, rekao je da je od 134 studenata samo 17 muških. Prvi tjedan predavanja kad su ih profesori pitali bi li se htjeli baviti velikim ili malim životinjama, samo deset ih se izjasnilo za velike, farmske životinje, no već nakon nekoliko tjedana 50 je reklo da bi ipak velike životinje liječili, a razlog promjene mišljenja su profesori koji su ih više zainteresirali.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)