- Na dijelu Brodsko-posavske županije koji je slobodan, a to je zapadni dio od linije koja ide od općine Vrpolje, preko Velike Kopanice do Oprisavaca, su dozvoljene svinjokolje bez ikakvog roka uz obvezni klinički pregled kojega svaki vlasnik životinje treba prijaviti ovlaštenom veterinaru i nakon što dobije potvrdu obavi svinjokolju. Malo drugačiji model vrijedi za poljoprivrednike u zoni ograničenja. I oni svinjokolju mogu raditi u svom dvorištu, ali na način da iz klaonice koja je potpisala sporazum s Ministarstvom u svoje dvorište dovezu pothlađenu polovicu - pojasnio je na prošlotjednoj sjednici Županijske skupštine privremeni pročelnik za gospodarstvo i poljoprivredu Željko Burazović.
To je i ono što je u ovom trenutku, kada je afrička svinjska kuga zaustavila puno toga i unijela strah, najvažnije, što svi propitkuju i o čemu su u nedoumici jer je vrijeme svinjokolja.
Šest općina u Brodsko-posavskoj županiji je u zoni ograničenja, tri su u zoni zaštite Gundinci, Sikirevci i Slavonski Šamac, a tri u zoni nadziranja Vrpolje, Velika Kopanica i Oprisavci.
Sve svinje koje su tržišni višak, one teže od 150 kilograma, će se poslati u klaonicu na termičku obradu, kupac će u tome poslu, kako navodi privremeni pročelnik, biti hrvatska država, Ravnateljstvo robnih zaliha i to meso će se termički obraditi i ponuditi onima kojima može biti od koristi.
Aktualna uredba je dala mogućnost svim poljoprivrednicima da korigiraju svoje biosigurnosne uvjete i objekte prekategoriziraju iz 0, 1 i 2 u kategoriju 3, kategoriju u kojoj je dozvoljeno držanje svinja u Hrvatskoj, a to je propisano još 2019. godine.
A kako se s afričkom svinjskom kugom nose uzgajivači provjerili smo na terenu, u Gundincima i u Merkur-veterinarskoj ambulanti,
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)