Hrvatska gospodarska komora - Županijska komora Slavonski Brod u suradnji s Brodsko-posavskom županijom i Odjelom za financijske institucije i makroekonomske analize organizirao je edukaciju na temu financijske pismenosti za srednjoškolce, održanu u ponedjeljak u županijskoj gospodarskoj komori. O značaju financijske pismenosti za mlade, bankarstvu i upravljanju osobnim financijama, ulozi i značaju osiguranja te investicijskim fondovima učenicima srednjih škola govorili su voditeljica Odjela za financijske institucije i makroekonomske analize u HGK Vanja Dominović, Ivana Pinojtić iz Hrvatske poštanske banke d.d., direktorica Službe upravljanja rizicima Marijana Đuranec u Merkur osiguranju d.d te Mladen Miler iz OTP investa d.o.o.
Kad je u pitanju financijska pismenost u Hrvatskoj, kaže Vanja Dominović, Hrvati su prema istraživanju koje su 2022. i 2023. godine provele Hrvatska agencija za nadzor i analizu financijskih usluga i Hrvatska narodna banka, po metodologiji Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj, iznad prosjeka 39 uključenih zemalja, no razina te pismenosti najniža je među mladima: - Fokus aktivnosti u području financijske pismenosti je razvijanje svijesti o potrebi vođenja osobnih financija od najranije dobi. Mladima nastojimo pojasniti osnovne pojmove vezane upravo za osnovne financije. Ova je tema prepoznata i na svjetskoj razini pa se već 12 godina u ožujku održava Svjetski tjedan novca koji organizira Organizacija za europsku ekonomsku suradnju i razvoj, aktivnostima je obuhvaćeno više od 60 milijuna djece i mladih u više od 170 država, a Hrvatska je uključena od 2015. godine. HGK tijekom cijele godine organizira edukativne i informativne aktivnosti kako bismo dali svoj doprinos podizanju razine financijske pismenosti u društvu.
Marijana Đuranec naglasila je kako je osiguranje jedna od opcija štedne komponente: - S obzirom na klimatske promjene i sve što se događa, ako sami ne osigurate svoju imovinu, nitko vam neće nadoknaditi štetu. Svi koji nisu imali osiguranje jako dugo čekaju obnovu svojih kuća. Tu su i zdravstvena osiguranja, a vidimo da je državno zdravstveno osiguranje na koljenima. Važna su i putna zdravstvena osiguranja ako idete na putovanje. To je minimum koji bismo htjeli predstaviti mladima u sklopu financijske pismenosti. Kod nas je osiguranje još u povojima, ali mladi su budućnost i to bi trebali imati.
- Učenicima ćemo dati informacije kako ulagati i štedjeti na duži rok, da se može štedjeti i s manjim iznosima i početni iznos neće biti problem u pridruživanju investicijskim fondovima. Minusa ima jako malo, a prednosti jako puno s obzirom na to da su investicijski fondovi zakonski regulirani kroz aktivnosti Hanfe i sigurnost ulaganja je na najvećoj mogućoj razini - pojasnio je Mladen Miler i dodao da se u investicijske fondove može ulaziti iznosom od 15 eura mjesečno uz trajni nalog što mladim ljudima na početku njihovog radnog vijeka, kroz duže vrijeme, pruža mogućnost osiguranja ugodnije mirovine.
Poduzetnici iz školskih klupa
Kako je istaknula pročelnica županijskog Upravnog odjela za obrazovanje, šport i kulturu dr. sc. Anica Vukašinović, edukacija o financijskoj pismenosti je nužna i prepoznata u obrazovnom sustavu Republike Hvatske. - Financijski pismen građanin donosit će dobre financijske odluke koje će se odraziti na njega, njegovu obitelj te u konačnici na društvo. U Republici Hrvatskoj financijsko obrazovanje ne prati se sustavno. Od donošenja prvog nacionalnog strateškog okvira za financijsku pismenost od 2015. do 2020. godine Ministarstvo znanosti i obrazovanja pokrenulo je niz aktivnosti i mjera kako bi financijsko obrazovanje bilo uvedeno u sve razine obrazovanja. Ono što se danas provodi u osnovnim i srednjim školama je međupredmet „poduzetništvo” koji sadrži ekonomsku i financijsku pismenost. Potrebno je još dosta materijala, suradnje važnih sudionika i edukacije nastavnika. Bitno je naglasiti i važnost međunarodnih organizacija, prije svega Organizacije za ekonomsku suradnju i razvoj, Svjetske banke i Europske komisije koje su provele niz istraživanja, posebno PISA istraživanje koje se provodi svake tri godine od 1997. godine kojim se procjenjuju postignuća 15-godišnjaka u čitalačkoj, prirodoslovnoj i matematičkoj pismenosti. Istraživanja su doprinijela jačanju svijesti o potrebi financijskog obrazovanja u Republici Hrvatskoj i njegovog sustavnog praćenja -ističe pročelnica Vukašinović. Pročelnik županijskog Upravnog odjela za gospodarstvo i poljoprivredu Željko Burazović pozdravio je srednjoškolce naglasivši važnost poznavanja i vođenja osobnog, obiteljskog i poslovnog budžeta: - Želim da ne prešutite niti jedno pitanje i postavite ih ljudima koji imaju odgovor. Mislim da ćemo se tako s predavanja vratiti kućama obogaćeni znanjima važnima za naš život.
Ravnateljica Tehničke škole Slavonski Brod Vikica Lukić kazala je da je edukacija srednjoškolaca o financijskoj pismenosti hvalevrijedna: - Mislim da i mi odrasli trebamo s vremena na vrijeme doći na edukaciju, posebno o osobnoj financijskoj pismenosti, a da ne govorimo o investicijskim fondovima i ostalim prilikama na tržištu koje se nude i mladima i nama. Koristimo svaku priliku da učenicima damo temeljna znanja i vještine za bolju budućnost.
- Znam da je financijska pismenost vrlo važna, pogotovo u našoj dobi kad bismo trebali početi raditi i dobivati više novca - kako ulagati i gdje (ga) potrošiti u što bolje svrhe. Dosta stvari znam, ali treba što više učiti i uvijek ćemo naći nešto novo za naučiti - kazao je učenik 4.C razreda Tehničke škole Antun Kopić.