Slavonski Brod ovaj tjedan živi „U svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić”, a mnogobrojna djeca posjećuju grad i ispunila su ga veseljem, smijehom. I Turistička zajednica područja „Slavonski Brod- Posavina” priredila je popratne programe prigodom obilježavanja 150. godišnjice rođenja Ivane Brlić-Mažuranić. Tako su učenike trećih razreda Osnovne škole „Sveta Ana” iz Osijeka nakon što su pogledali Glazbeno scensku čaroliju „Ivanin čarobni rođendan” ispred Kuće Brlić dočekali kostimirani likovi iz Ivaninih bajki.
Učenici Cviti Tomac predstava se svidjela: : - Ivana Brlić-Mažuranić pisala je puno priča za djecu, čitala sam Čudnovate zgode šegrta Hlapića. Njenoj kolegici iz razreda Ramoni Vuković u knjizi se najviše svidio kraj: - Sviđa mi se ta knjiga, najviše mi se svidio kraj zato što je sretan. Petri Poljak je predstava „Ivanin čarobni rođendan” bila jako lijepa: - Puno je u njoj likova iz priča koje je Ivana pisala. Bila je nadarena i mislim da je puno znala jer je pisala puno priča za djecu.
Inicijativu za ovaj jednodnevni izlet u Slavonski Brod potaknula je njihova učiteljica Viktorija Silvija Roguljić: - Jedina priča koju su naši učenici upoznali su Čudnovate zgode šegrta Hlapića, a u narednim godinama, u kasnijim razredima, čitat će i druge bajke, ali malo su kroz ovu predstavu upoznali i neke likove iz drugih Ivaninih bajki. Djeci se svidjelo kako su pokazali sukob dobra i zla, kako su predstavili likove, njima je to vrlo dojmljivo. Prvi puta sam s učenicima na ovakvom izletu, oduševljena sam ponudom i preporučit ćemo i drugima u našem gradu.
Nakon Kuće Brlić učenici su se zaputili u Tvrđavu Brod gdje im je propusnicu izdao tvrđavski pisar, sudjelovali su u vojnim vježbama ispred gradske uprave te su od kostimiranih likova tvrđavskih postrojbi saznali sve o postrojavanju u vrijeme Vojne krajine. Obišli su i stalne postave u obnovljenoj zapadnoj kurtini, u ljekarni, zatvoru, kovačnici, gdje im je prikazano i kako je to nekada izgledalo i kako se radilo. U Muzeju tambure saznali su puno toga o ovom žičanom instrumentu, a prilika je bila i za razgledati stalnu izložbu industrijske baštine „Đuro Đaković”. U novootvorenoj Kući tambure pjesmom su ih dočekali članovi Folklornog ansambla Broda.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)