Ubojstvo sedmogodišnjeg dječaka, teško ozlijeđivanje učiteljice i još nekoliko učenika u zagrebačkoj Osnovnoj školi Prečko 20. prosinca 2024. šokiralo je ne samo Hrvatsku, već i cijelu Europu. Nesmetan ulazak u školu psihički poremećene osoba koja je počinila zločin uvjetovalo da se cijela javnost zapita - koliko su naša djeca sigurna u školama?
„Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama” dokument je koji je Ministarstvo znanosti, obrazovanja i mladih izradilo i objavilo 2. siječnja 2025., kako bi omogućilo veću sigurnost u školskim ustanovama (osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima), radi zaštite učenika i svih radnika u školskim ustanovama te prevencije mogućih rizika. Novih se pravila trebaju pridržavati svi koji ulaze u školsku ustanovu, što znači i učenici i svi zaposlenici, ali i roditelji te drugi posjetitelji, a škole ih trebaju ugraditi u svoje interne dokumente.
Pojačana budnost
Premda će mnogi reći da se dijela tih pravila već pridržavaju, to dosad nije bila i obveza, a pravila nisu bila svugdje ista. Uostalom, desetljećima već škole na ulazu imaju dežurnoga (čistačica, domar, ponekad i učenici) koji dočekuju posjetitelje, upisuju njihove podatke, razlog dolaska i često ih doprate do ureda ili učionice. Međutim, dežurni će sada imati i zakonsku podlogu da od osobe koja ulazi u školu traži na uvid osobnu iskaznicu i provjere podatke i fotografiju, pa i da ne dopuste osobi koja to odbije da uđe u školu. Evidentirati se moraju svi koji ulaze u školu a nisu učenici ili zaposlenici škole.
Odsad će roditelji i drugi posjetitelji moći u školu samo kroz jedan ulaz, na informacije će moći samo prema unaprijed dogovorenom rasporedu ili po pozivu, o čemu će djelatnik na ulazu biti obaviješten. Kad su u pitanju roditeljski sastanci, roditelje će na ulazu dočekati razrednik i povesti do učionice, a nakon sastanka ih ispratiti iz škole.
Zaključavanje ulaznih vrata
Protokolom je naloženo školama da u suradnji sa svojim osnivačima žurno provjere i osiguraju tehničku prilagodbu svih ulaznih vrata, a ravnatelj je dužan organizirati redovitu provjeru ispravnosti sigurnosnih sustava ulaznih vrata. Vrata (ali i ostali ulazi) trebaju biti zaključani tijekom cijelog radnog vremena, s tim da se treba osigurati evakuacijski izlaz, a da bi učenici mogli u školu, bit će otključane 30 minuta prije i 15 minuta nakon završetka nastave. Ravnatelj je obvezan odrediti i dežurstvo radnika na ulazu u školsku ustanovu tijekom radnog vremena. Uoče li neuobičajeno ponašanje u prostoru škole, dežurni su dužni o tome odmah obavijestiti ravnatelja, a ako primijete ponašanje kojim se ugrožava sigurnost osoba, bit će obaviještena i policija.
Također, radnik zadužen za nadzor ulaza u prostore škole, može radi zaštite sigurnosti izvršiti sigurnosne preglede učenika i njihovih predmeta (odjeća, torba i dr.) kao i drugih osoba koje ulaze u školu i njihovih predmeta, dok nastavnici mogu i u vrijeme nastave provesti sigurnosni pregled učenika. Predmeti pogodni za nanošenje ozljeda ili drugi nezakoniti predmeti koji se ovako nađu privremeno će se zadržati, a o njihovu pronalasku obavijestit će se ravnatelj, stručne službe, roditelji i policija (kada postoje uvjeti za policijsko postupanje). Osobama koje ne dopuštaju obavljanje pregleda neće se dopustiti ulazak u školsku ustanovu.
Nema napuštanja školskog prostora
Tijekom malog odmora učenicima nije dopušteno izaći iz školskog prostora, a osnovci ni tijekom velikog odmora ne smiju napuštati ograđeni školski prostor (sama zgrada, školska dvorana ili ograđeno školsko dvorište).
Da bi se izbjegle neželjene situacije, škola o novom sigurnosnom protokolu mora izvijestiti sve svoje radnike i učenike, kao i roditelje (skrbnike) djece te najmanje dvaput godišnje provoditi simulacije evakuacije i drugih kriznih situacija. Treba osigurati, dogovoriti i uvježbati sustav komunikacije ne samo sa žurnim službama i policijom nego i s roditeljima. Usto, preporučena je međuresorna suradnja i suradnja s lokalnom zajednicom koja može pomoći u jačanju sigurnosti.
Videonadzor, zaštitari...
U suradnji sa svojim osnivačem škola može osigurati i druge sigurnosne mjere, primjerice angažiranje zaštitara, postavljanje videonadzora, elektromagnetskih brava ili sustava za kontrolu pristupa. Svaka školska ustanova u suradnji s osnivačem i lokalnim timovima mora najkasnije 90 dana od donošenja Protokola izraditi procjenu postojećeg stanja i analizu rizika temeljem koje će se izraditi plan sigurnosti školske ustanove, odnosno definirati mjere sigurnosti i zaštite ustanove.
(više u tiskanom izdanju „Posavske Hrvatske”)