U sklopu projektne aktivnosti "Javnozdravstveni dani", uz potporu Ministarstva zdravstva, Služba za zaštitu mentalnog zdravlja, prevenciju i izvanbolničko liječenje ovisnosti u utorak je organizirala predavanje "Gdje nam je prag tolerancije na konzumaciju marihuane?". Gost predavač bio je mr. krim. Dubravko Klarić, savjetnik u Vladinom uredu za suzbijanje zloporabe droga. Prema riječima voditeljice Službe dr. med. Senke Gabud Gjurčević predavanje je zamišljeno kao okrugli stol za predstavnike institucija i ustanova koje se bave prevencijom i suzbijanjem zlouporabe supstanci koje izazivaju ovisnost: - Dojam naše službe je, u svakodnevnom radu s eksperimentatorima i mladima u tretmanu, da je taj prag tolerancije visok. Mi smo 2013. godine imali 31 eksperimentatora u tretmanu službe, 2016. godine osam, a prošle godine deset. Smanjuje se broj mladih koji dolaze u naš tretman, a podaci s terena govore da su puno više u dodiru s marihuanom i puno lakše dolaze do nje. Možda smo u krivu, ali naše mišljenje je da je prag tolerancije podignut kod roditelja, liječnika obiteljske medicine, škola, a možda i suda koji bi nam trebao uputiti mlade zatečene s marihuanom. Zato smo odlučili razgovarati i donijeti zaključke kako se zajedno nositi s time i smanjiti konzumiranje marihuane među mladima te ih zaštititi od toga.
Roditelji povremeno dovode svoju djecu na besplatno testiranje na droge, no tijekom tjedna otvorenih vrata održanih u svibnju Službi se nije obratio nijedan roditelj niti mlada osoba, pa iz službe apeliraju na roditelje da dovedu svoju djecu na testiranje i spriječe puno teže posljedice. Djeca počinju eksperimentirati s marihuanom već u osmom razredu, mogu je nabaviti ispred škole ili čak u školskom dvorištu, a novčane dugove vraćaju prodajom marihuane za druge.
- Najjeftinije suzbijanje zlouporabe droga je prevencija. Promicanje zdravog života i pronalaženje sadržaja za mlade ključni su za zatvaranje vrata prema drogama. Brodsko-posavska županija nije toliko ugrožena po tom pitanju, no droga se probija u sve krajeve i strukture društva - rekao je Klarić i dodao kako su liječenje i resocijalizacija ovisnika problem jer prosječan rok od osam godina, od posezanja za drogom do traženja pomoći, je predug i tijekom tog razdoblja uz ovisnost razviju se i kriminalne sklonosti. Irena Held iz Policijske uprave brodsko-posavske kazala je da je prisutnost marihuane u školskim zonama alarmantna, takvih lokacija ima i na području grada, no preventivne akcije donose rezultate: - Mislim da rezultati pokazuju da kroz godine imamo manji broj maloljetnika zatečenih s marihuanom. Cilj svega jest prevencija, nije sve u represiji. Važno je da institucije rade zajedno i da želimo zajedno riješiti taj problem. Policija učenicima osmog te prvog razreda srednje škole ukazuje na opasnosti konzumacije alkohola i droga.
Prema riječima Lucije Brnić, pedagoginje u Gimnaziji "Matija Mesić", učenici o štetnostima ovisnosti uče na redovnoj nastavi te na satu razrednika i tematskim radionicama.