Svjetski dan bubrega obilježava se drugoga četvrtka u ožujku, ove godine pod motom „Zdravlje bubrega za sve spremnost za neočekivano, podrška ranjivima”, a svrha je osvijestiti važnost bubrega u očuvanju zdravlja. i ukazati na važnost ranog otkrivanja bolesti bubrega. Tim je povodom Nastavni zavod za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije u suradnji s Općom bolnicom „Dr. Josip Benčević” i Općinom Bebrina organizirao tribinu.
- Želimo ukazati na važnost ranog otkrivanja bolesti bubrega. Prevencija igra bitnu ulogu. Ako ste osoba starija od 50 godina, imate povišeni krvni tlak, šećernu bolest i povećanu tjelesnu težinu ili ste obiteljski opterećeni pojedinim bolestima koje se odnose na bubrege izuzetno je važno razgovarati sa svojim obiteljskim liječnikom, a kroz vrlo jednostavne testove, ako je riječ o kreatininu u krvi ili parametrima koji se gledaju iz urina, može se utvrditi kakvo je stanje vaših bubrega – rekao je izv. prof. prim. dr. sc. Ante Cvitković, dr. med., ravnatelj Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Brodsko-posavske županije.
Podsjetio je na podatak da u Hrvatskoj godišnje otprilike 600 osoba ide na hemodijalizu i da 1 od 10 osoba na razini odrasle populacije će imati problema s bolestima bubrega, a tijekom 2021. godine u Brodsko-posavskoj županiji je 48 osoba umrlo od bolesti genitourinarnog trakta.
- U svijetu je 700 milijuna osoba pogođeno s bolestima bubrega, posebno je problematična kronična bolest bubrega koja postupno dolazi i postoji određeno vrijeme kada se može reagirati preventivnim mjerama i usporiti njeno napredovanje, a gotovo 1,4 milijuna ljudi umre od zatajenja bubrega – napomenuo je izv. prof. prim. dr. sc. Cvitković.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)