- Nakon gotovo četiri godine pripreme i same provedbe projekta izgradnje Poljoprivredno- poduzetničkog inkubatora Brodski Stupnik došli smo do završetka. Ovim projektom želimo pružiti pomoć i podršku malim i srednjim poduzećima, našim OPG-ovima izgradnjom svih kapaciteta koji se pružaju unutar inkubatora, ali i pružiti mogućnost start up poduzetnicima da svoje djelovanje
pokrenu u uredskim prostorima koje smo opremili u sklopu inkubatora – rekao je u uvodu završne konferencije Goran Jelinić, načelnik općine Brodski Stupnik, koja je nositelj projekta.
Podsjetio je da se realizacija projekta odužila jer se odvijala u vrijeme korone, započeo je i rat u Ukrajini, zbog čega su se dogodili veliki poremećaji na tržištu, posebice u građevinskom sektoru, a zbog raskida ugovora s izvođačem izgubili su više od osam mjeseci, ali, napominje, kako su dodatnim naporom, te uz podršku i razumijevanje upravljačkog tijela Ministarstva regionalnog razvoja i fondova Europske unije, kao i posredničkog tijela Središnje agencije za financiranje i ugovaranje programa i projekata Europske unije (SAFU) uspjeli uspješno realizirati projekt i to, kako je rekao izrazivši zadovoljstvo, bez nepravilnosti, bez financijskih korekcija i svega ostalog što prati ovako velike projekte. Vrijednost projekta je 4.534.548,81 euro što je jedna faza projekta, a druga faza je osigurana kroz sredstva programa gospodarske revitalizacije Slavonije, Baranje i Srijema, pa je ukupna vrijednost projekta 6.204.071,31 eura.
Transfer znanja i tehnologije
- U pripremi projekta, kroz samu analizu i izradu studije izvodljivosti, vodilo se računa o potrebama deficitarnih skladišnih prostora voća i povrća u čitavoj Brodsko-posavskoj županiji, ali i susjednim županijama. Da se ovakav projekt realizirao prije deset godina, bila bi nasušna potreba, jer je mnogo korisnika, proizvođača u međuvremenu odustalo od proizvodnje, a ovime im dajemo snažan impuls i mogućnost da ljudi aktiviraju ponovno proizvodnju voća jer će imati zaokruženu priču. Pruža se mogućnost skladištenja voća u ULO hladnjači kapaciteta 1.120 tona, što znači da proizvođač može skladištiti jabuku dok mu cijena na tržištu ne bude odgovarala, a nakon šest ili osam mjeseci u hladnjači jabuka neće promijeniti svojstva. Osim hladnjača imamo i preradbene kapacitete, tako da se druga i treća klasa jabuke može preraditi u sokove, džemove – naglasio je načelnik Jelinić.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)