U šumi iznad plantaže, najpoznatijih nekadašnjih jasinjskih vinograda, Općina Brodski Stupnik realizirala je projekt pod nazivom „Rudnik”. Revitalizirali su prostor na kojemu su nekada bile sjenice za školu u prirodi, postavili nove sjenice s roštiljima, uredili sprave za djecu (penjalice, ljuljačke), postavili edukativne table, pojilišta i hranilišta za životinje.
- Nema ljepšeg panoramskog pogleda na Stupnik kao što je s promatračnice više od osam metara. Ovo je zaista najbolja pozicija na vrhu bivših jasinjskih vinograda, koji su nažalost u zapuštenom stanju što ni nama ne ide u prilog ove naše lijepe priče jer je i cilj bio da se šetnjom stazom dugom tri kilometra kroz šumu dolazi do odmorišta s pogledom na vinograde – kaže načelnik Goran Jelinić.
Budući da je u stupničkom brdu nekada bio rudnik mrkog ugljena, sa starijim stanovnicima je o tome razgovarao i oni su pokazali gdje se otprilike nalazilo jer se to sve urušilo, pa su na tom prostoru postavili imitaciju ulaza u rudarsko okno, kako bi posjetitelji, šetači, izletnici saznali i taj podatak o ovome kraju. A sve su pojasnili i na edukativnim pločama koje donose i činjenice o povijesnom razvoju Brodskog Stupnika, za što su koristili podatke i dostupne informacije iz Državnog arhiva i drugih izvora: - Projekt smo pripremali nekoliko godina, istraživali, analizirali i tražili izvor financiranja. Uspjeli smo ga realizirati kroz Program ruralnog razvoja „Uspostava i uređenje poučnih staza, vidikovaca i ostale manje infrastrukture”, kao i još tri slična projekta i financirati ih bespovratnim EU sredstvima. Uspjeli smo stvoriti i prostore za ugodan boravak u prirodi, šetnju i odmaranje, obiteljsko i prijateljsko druženje, šetnje kroz šumu, poučne staze, a povijesne podatke uz sačuvane fotografije ovjekovječili smo kroz edukativne i informativne table koje smo postavili uz rub poučne staze.
„Lovačka priča“ projekt je u Starom Slatiniku gdje je uz lijepo uređenu lovačku kuću, koja služi svima, a prostor je to, kako je rekao načelnik, koji se najviše iznajmljuje za obiteljske proslave i razna druženja, dok na katu imaju i četiri dvokrevetne sobe koje su stalno popunjene.
(Više u tiskanom izdanju Posavske Hrvatske)